Köpeğinizi Sahile Götürmeden Önce Bunlara Dikkat Edin!

E tabi yaz herkesin hakkı, hele ki minik patilerin! 🙂 Köpeğinizi sahile götürmek, denize girip çıkmasını izlemek, türlü oyunlarına şahit olmak da bir terapi ancak bu eğlence sırasında onun sağlığını düşünmek de göreviniz, hem de en asli… Peki sahile gitmeden önce nelere dikkat etmek gerekir? Sizin için araştırdık…

1- Güneş Kremi!

Evet, inanması güç olsa da köpeğinizin derisi de sizinki gibi yanabilir. Bunu önlemek için mutlaka bir güneş koruyucu sürün. Eğer çok tüylü ise tüylerin üstüne değil, deri diplerine masaj yapar gibi sürebilirsiniz.

köpek_hamağı

2- Deniz Suyunun Zararı!

Köpeğiniz deniz suyunu içebilir ancak bu sıkıntı olabilir. Bunun için bir kapta su bulundurmayı unutmayın. Sık sık su verme detayına girmeyelim tabi 🙂

köpek_dili

3- İyice Durulayın!

Köpeğinizi sahilden eve getirdikten sonra iyice durulayın. İlla şampuana gerek yok ama bol su ile durulayın. Tüylerinin arasına giren mikroplar, deri rahatsızlıklarına neden olabilir.

yavru-kopek

4- Onlara da Terlik Lazım!

Kumda ayaklarının yanmaması için, internette ya da petshop’larda bulabileceğiniz satılan yazlık pati koruyucularından  alabilirsiniz. E minik patilere de koruma lazım.

kopek1

5- Kumlu Suratlar İçin!

Köpeğiniz kum ile haşır neşir olmayı seviyorsa, yanınızda mutlaka ekstra bir havlu ve su bulundurun. Yüzündeki kumları deniz suyu ile yıkamak yerine, nemli bir havlu ile yok edin.

köpek

6- Kulaklarının İçini Temizleyin!

Kulak içleri, enfeksiyon ve mikroplar için geniş bir yatak. Bu nedenle, denize girdikten sonra mutlaka nemli bir havlu ile kulaklarını silin ya da su ile kulağına kaçmayacak şekilde durulama yapın.

köpek

Bunlar yazı için ama sanmayın ki bilgiler bu kadarla sınırlı. İşin uzmanlarından da bilgi aldık… Evcil hayvan bakımı ile ilgili uzman röportajlarımızı şu linkten izleyebilirsiniz.