Kramp Nedir, Nasıl Geçer?

Kaslarda aniden oluşan kısa süreli ağrı, kasılma ya da uyuşma hissiyle kendini gösteren, “kas spazmı” olarak da bilinen kramp; kişinin zor durumda kalmasına neden olan bir durumdur. Sinir sıkışması, MS hastalığı, yetersiz su tüketimi, bel fıtığı, aşırı yorgunluk, diyabet, hamilelik gibi faktörlerin etkisiyle herhangi bir spor aktivitesi ya da günlük hareketler sırasında meydana gelebilir. Peki kramp nasıl geçer, kramp nasıl iyileştirilebilir?

İşte basit krampların geçebilmesi için uygulayabileceğiniz yöntemler…

1.Masaj Yapın

Kramp giren bölge için uygulanabilecek en kolay ve etkili müdahale, masaj yapmaktır. Kramplı bölgeyi hafifçe ovarak uygulayacağınız masaj sayesinde kramp acısını ve ağrısını hafifletebilirsiniz.

2.Sıcak ve Soğuk Kompres

Kramp için en etkili müdahalelerden biri de bölge üzerine sıcak uygulamaktır. Kasların gevşemesini ve acı hissinin azalmasını sağlamak için bölge üzerine sıcak su torbası ya da ısıtılmış bir havlu tutarak kramp ağrısını geçirmeniz mümkündür. Kramp ağrısı dindikten sonra ise birkaç buz küpünü ince bir havluya sarıp kramplı bölge üzerine 15 dakika uygulayarak iltihap varsa azalmasına, kaslarınızın gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.

3.Esneyin

Kramp olan bölge, esnemeye uygun bir bölgeyse dikkatli bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç esneme hareketi sayesinde bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Esneme hareketleriyle kaslarınızı gevşetir, acı ya da ağrıdan kurtulursunuz.

4.Karanfil Yağı

Kramp yaşadığınız anda eğer ki yakınınızda bir karanfil yağı mevcutsa şanslı sayılırsınız. Hafif ısıtılmış karanfil yağını 5 dakika boyunca kramp saplanan bölge üzerine sürerek karanfilin ağrı kesici özelliği sayesinde kramp ağrısından kurtulabilirsiniz.

5.Sarı Hardal

Sarı hardal, içerisinde yoğun miktarda asetik asit içerir. Bu özelliği sayesinde kasların düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Dolayısıyla sadece bir tatlı kaşığı sarı hardal tüketerek kramp ağrısından dakikalar içerisinde kurtulmanız mümkün hale gelebilir.

6.Panik Yapmayın

Aniden giren ve hareketleri sınırlayan kramp, elbette herkesin yoğun bir panik yaşamasına neden olabilir, ancak mümkün olduğunca sakin kalmakta fayda var. Kasların kasılmasıyla oluşan kramp, yaşayacağınız ruhen gerginlik nedeniyle etkisini artırabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca sakin kalmalı, rahat bir konuma geçip vücudunuzun gevşemesini sağlamalısınız.