Kumkuat Meyvesi Hakkında 6 Bilgi

Çoğunuzun bu başlıkla birlikte ilk kez duyacağı kumkuat meyvesi, aslında hepinizin acilen tanışması gerektiği seçeneklerden biri. Öyle ki sunduğu tüm faydalarla insan sağlığı için şifalı bir nimet. Madem öyle, gelin onu birlikte yakından tanıyalım. İşte, kumkuat meyvesi hakkında bilmeniz gerekenler…

1. Kumkuat Nedir?

Kumkuat, renginden de rahatça anlaşılacağı üzere turunçgiller ailesinin en değerli üyelerinden biridir. Kamkat, kumkat, süs mandalinası, altın portakal gibi isimlerle de anılan kumkuat; kabuklarıyla tüketilebilen bir seçenektir.

2. Nasıl Bir Lezzete Sahiptir?

Kumkuat meyvesi ile ilk kez karşılaşmışlığın şaşkınlığından sonra akla gelen ilk sorulardan biri de nasıl bir lezzetinin olduğudur. Kumkuat, diğer birçok turunçgilin aksine tatlı değil ekşi bir lezzete sahiptir. Bu özelliği ile diyabet hastaları için iyi bir seçenek sayılabilir.

3. Ülkemizde Yetişir mi?

Elbette! Birçok şeyin yetiştiği ülkemizin topraklarında kumkuatın da yeri mevcuttur. Kumkuat, özellikle Akdeniz ve Rize kıyılarında yetişebilen bir meyvedir. Aynı zamanda evinizde müsait bir balkon ya da terasınız varsa uygun büyüklükte bir saksı içerisinde kendi kumkuatınızı yetiştirmek mümkündür.

4. Nasıl Tüketilir?

Kumkuatı direkt olarak kabuklarıyla yiyebilir, tıpkı diğer turunçgiller gibi kek içerisine katabilir, sos haline getirip salatanızı aromalandırabilir, turşusunu kurabilir ya da reçel yapıp kızarmış ekmeğinizin üzerini süsleyebilirsiniz. Her halinde sakladığı vitamin ve faydalarını asla sizden esirgemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

5. Ne Gibi Faydaları Vardır?

Kumkuat meyvesi; bağışıklık sistemini güçlendirme, kanserin birçok çeşidini önleme, şeker ve kolesterolü dengeleme, sindirim sistemini düzenleme, cilde iyi gelme gibi birçok özelliği ile sağlık için çok faydalıdır. Bu nedenle herkesin düzenli olarak uygun miktarlarda tüketmesi gerekir.

6. Kumkuat Meyvesi Nasıl Seçilir?

Bu satırlarımızı okuduktan sonra hemen “şu kumkuat neymiş bir deneyelim” dediyseniz bilmeniz gereken bir konu daha var ki o da kumkuatlarınızı nasıl seçmeniz gerektiği. Almak istediğiniz kumkuatların parlak turuncu veya sarı turuncu bir renge sahip olmasına dikkat edin. Eğer ki yeşil renkteyse bu, kumkuatın olgunlaşmamış ve yenmeye hazır olmadığını göstermektedir.