Kuzey Işıkları Hakkında 10 Bilgi

Kuzey ışıklarının büyüsü dilden dile dolaşır durur. Herkes o ışıkları tüm gece boyunca izlemek, tam o ışıkların altında yıldızları seyreder gibi yayılıp da vakit geçirmenin hayalini kurar.

Kim bilir, bu hayaller günün birinde gerçekleşebilir; ama öncesinde kuzey ışıkları hakkında birkaç bilgi edinip öyle gidin oralara da yabancılık çekmeyin bari.

İşte kuzey ışıkları hakkında 7 şahane bilgi:

1. Kuzey ışıkları; yani adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır.

kuzey-isiklari1

2. Gökyüzünde yay, bulut, çizgi, dairesel gibi çeşitli şekillerde oluşmaktadır.

kuzey-isiklari2

3. İnsanlar bu ışımaları orta çağda tanrıdan gelen işaretler olarak kabul etmiştir.

kuzey-isiklari3

4. Galileo Galilei,ilk kez Aurora Borealis terimini kullanarak görülen ışıkları 1619’da tarif etmiştir.

kuzey-isiklari4

5. 1741 yılında Anders Celcius, bu ışımaların olduğu zamanlarda büyük manyetik akımın oluştuğuna dair gözlemlerini açıklamıştır.

kuzey-isiklari5

6. Aslında kuzey ışıkları güney yarımkürede de gerçekleşmektedir. Kuzeyde gerçekleşen kutup ışıklarına “kuzey ışıkları” güneyde gerçekleşen kutup ışıklarına “güney ışıkları” adı verilmektedir.

kuzey-isiklari6

7. Farklı renklerde ışıkların görülmesinin sebebi farklı iyonların olmasından gelmektedir. Eğer ki ışıklar; oksijen atomlarından çıkıyorsa genelde yeşil, nitrojen atomlarından çıkıyorsa genelde kırmızı renktedir.

kuze-isiklari7

8. Bizden 30.000 yıl önce yaşayan Cro-Magnon’ların (erken homosapienler) Güney Fransa’da mağara tavanlarına yaptıkları kuzey ışıklarını anlatan çizimlere rastlanmıştır.

kuzey-isiklari9

9. Kuzey ışıklarının sadece dünyamızda değil diğer gezegenlerde de görüldüğünü Cassini Uzay Gemisi kanıtlamış, fotoğraflar çekmiştir.

kuzey-isiklari10

10. Dünya üzerinde en güzel gözlenebildiği Kuzey Amerika’da Yellowknife, Avrupa’da yer ise Norveç yakınlarındaki Tromso.