Kuzu Kulağının 6 Faydası

Büyük bir çoğunluk tarafından pek bilinmeyen kuzu kulağı ismi ile siz de ilk kez karşılaşmış olabilirsiniz; ancak görüntüsüne aşina olduğunuz büyük bir olasılık. Ispanak, roka ya da pazıya benzer olduğu söylenebilen kuzu kulağı bitkisi birçok konuda oldukça faydalı. Siz de onunla acilen tanışıp ister salata içine doğrayarak ister yemeğini hazırlayarak isterseniz de kaynatıp çayını yaparak afiyetle tüketebilir, sağlığınız için güzel bir adım atabilirsiniz.

İşte kuzu kulak bitkisinin 6 eşsiz faydası:

1. İskorbüt Hastalığına İyi Gelir

Kuzu kulağı, C vitamini bakımından en zengin besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde C vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak gelişen iskorbüt hastalığının iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Kuzu kulağı kullanımı sayesinde hastalığın belirtileri olan ağız içi yaraları, diş dökülmeleri kısa zamanda azalma gösterir.

kuzu-kulagi

2. Sindirim Sürecine İyi Gelir

Düzenli olarak kullanıldığında idrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin iyi çalışmasını sağlar. Sindirim sürecinin yavaş olmasından kaynaklı kabızlık problemini, bağırsakların yumuşamasını sağlayarak yok eder.

kuzu-kulagi-faydalari

 

3. Cilde Yararlıdır

Egzama, sedef, sivilce, akne gibi cilt problemlerinden şikayetçiyseniz kuzu kulağı bitkisi ile hemen tanışmalısınız. 1 litre suya 50 gram kuzu kulağı ekleyip 10-15 dakika kaynatın ve elde ettiğiniz suyu aralıklarla günde 3 bardak tüketin. Kısa zamanda birçok cilt probleminizin iyileştiğini görecek daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız.

kuzu-kulagi-yararlari

4. Kanı Temizler

Kuzu kulağı bitkisi, iyi bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki ve kandaki tüm zararlı toksinlerin atılmasını sağlayarak kanın temizlenmesine yardımcı olur.

kuzu-kulagi-kullanimi

5. Adet Düzenler

Özellikle genç kızlarda daha fazla görülmeye başlayan adet düzensizliğine karşı kuzu kulak bitkisi iyi bir çözüm olabilir. Adet dönemindeki kanamanın düzene girmesine yardımcı olabilmesi için kuzu kulak bitkisini düzenli olarak tüketmekte büyük fayda vardır.

kuzu-kulagi-hakkinda

6. Güneş Yanıklarını İyileştirir

Güneşlenme sonrasında aşırı bir yanma hissi yaşıyorsanız ya da cildinizde güneş kaynaklı lekelenmeler var ise bir miktar kuzu kulağını haşlayıp ezerek püre haline getirin. Daha sonra şikâyet ettiğiniz bölge üzerine uygulayıp bir süre bekletin. İyileşme gösterene kadar düzenli olarak uygulayın. Kısa zamanda problemlerin yok olmasının keyfini yaşayın.