LED Ampullerle Evlerde Devrim

“LED” artık hepimizin aşina olduğu bir kelime. LED televizyonlardan tutun, sokak lambalarına; digital kol saatlerinden tutun cep telefonlarımıza kadar çoğu alanda LED teknolojisi kullanılarak aydınlanma sağlanıyor. Şimdi ise evlerde kullandığımız LED teknolojisinin hayatımıza bu kadar hızlı yayılmasının en önemli nedeni, ısıya ya da gaza dayalı olmayan aydınlanma sağlaması ve bu sayede hem çevreyi hem de ekonomiyi koruması. Nasıl mı?

led ampul

Çevreye duyarlı teknoloji

Yukarıda da belirttiğimiz gibi LED teknolojisinin en dikkat çekici özelliği, ısıya ya da gaza dayalı olmayan, elektrik enerjisini direkt olarak ışığa çeviren bir teknoloji olması. Evlerimizde bugüne kadar kullandığımız akkor ampullerdeki en büyük sorun elektrik enerjisinin önce ısıya çevrilip bu ısının yaydığı ışıkla aydınlanma sağlaması. LED ampuller hem enerji kazancı, hem uzun ömür hem de çevreye zarar vermeden aydınlatma olanağı sunuyor. Akkor lambalardan daha çevre dostu olduğu kabul edilen floresan lambalar bile içerdikleri cıva nedeniyle LED kadar çevre dostu olamıyor. İşte tüm bu olumsuz özelliklerin yanında LED teknolojisi bir yıldız gibi parlıyor.

“Ampul patladı” cümlesi tarihe karışıyor

LED teknolojisi, elektriği direkt ışığa çevirdiği için akkor lambalarda olan ısınmaya dayalı yıpranma ve tungsten telinin kopması gibi bir sorun ortaya çıkmaz. Floresan lambalar, akkor lambalara göre çok daha uzun ömürlü olsa da her açma/kapama hareketi sırasında ömürleri kısalıyor; sadece kapatma olmadan uzun süreli durumlarda akkor lambalara göre uzun ömür avantajı sağlıyor. Bir LED ampulün ortalama 20 yıl ömrü bulunuyor ve bu ömür sıcaklıktan, açma/kapama hareketinden etkilenmiyor.

Yaşasın azalan elektrik faturaları

LED teknolojisi diğer ampullere göre yaklaşık %85-88 daha az enerji harcıyor. Akkor ampul bir yılda 565 kWh enerji harcarken, bir LED ampulün yıllık harcadığı enerji 65 kWh’yi pek geçmiyor. Evinizdeki tüm ampullerin akkor yerine LED olduğunu düşünürseniz çevreyi korurken cebinizi de büyük oranda koruyabileceğiniz bir gerçek. LED ampullerin diğer ampullere göre daha pahalı olması çoğu kullanıcı için almaktan caydırıcı bir özellik ancak aslında bir LED ampul alırken geleceğinize yatırım yapmış oluyorsunuz.