Makarnanın Hikayesi ve Kolay Makarna Tarifleri

Her yemeğe yakışan, her kılığa girebilen yemeklerden biri de makarnadır. Fiyonk makarna, düdük makarna, boncuk makarna, kelebek makarna gibi binlerce şekli ile hem hoş bir sunum oluşturur hem de hoş bir tat bırakır. Çeşit çeşit soslar ile iyice şenlendirir gönüllerde taht kurdururuz.

Peki makarna günümüze kadar nasıl bir yolculuktan geçmiş hiç merak ettiniz mi?

domatesli-makarna

 

Kim Buldu Bu Makarnayı? 

Makarnanın tarihi Etrüsyalılar, Çinlilere, Yunanlara, Romalılara, Amerikalılara ve Araplara kadar uzanır. Çoğu yemek tarih bilimcilerine göre makarnanın hangi millete ait olduğu kesinleşmemekle beraber tartışmaya açık bir konudur.

makarnayi-kim-buldu

Eski Roma, Arap ve Çin medeniyetlerinde makarnanın çeşitli izlerine rastlanmıştır.

makarna-cesitleri

 

Roma yakınlarındaki Cerveteri kazılarında makarna yapımında kullanılan araç-gereçlere rastlanmıştır.

makarna-tarifleri

Arap medeniyetinin 10. Yüzyılında makarnanın kervanlar ve gemilerle nakledildiği, çeşitli milletlere bu şekilde yayılıp tanışıldığı birçok Arap eserinde anlatılmaktadır.

makarnanin-tarihi

Çin medeniyetinde ise M.Ö 1700 yıllarında makarna tüketildiği görülmektedir. Marco Polo, Çin’e yaptığı seyahatte beraberinde makarna çeşidi olan “Spaghetti”yi de getirmiştir.

14’üncü yüzyılda yaşayan Maestro Martino’ya göre makarna; ancak sert buğdayın İtalya’da tanınmasından sonra yapılabilmiş ve daha sonra yayılma göstermiştir.

Kısaca, makarna birçok medeniyet tarafından bilinip sevilerek tüketilen bir yiyecek olmuştur. Önceleri ev yapımı olan makarnanın gelişen teknoloji sayesinde üretimi, besleyici özelliği ile talebi artmıştır. Günümüzde de birçok sofra ile çokça sevilerek buluşmaya devam etmektedir.

Nefis makarna tarifleri için MigrosTV’den ayrılmayın; fırın makarna tarifi, ıspanaklı makarna tarifi