Mandalina Kabuğuyla Yapabileceğiniz Birbirinden Farklı 6 Şey

Kabuk deyip geçmeyin. Yapabileceğiniz 6 farklı şeyi gördükten sonra mandalina kabuklarını artık çöpe atmayacaksınız.
ara_gorsel_mandalin_kabugu_suyu
1. Bol C vitamin barındıran mandalina kabuklarını bir sürahi suya atıp sabaha kadar bekletin. Mandalina kabuklarının harika bir aroma vereceği bu su, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
2. Mandalina kabuklarını rendeleyin ve içine 3 kaşık bal koyun. Doğal yüz maskeniz hazır!
3. Mandalina kabukları ve şeker ile sabah kahvaltılarınızda vazgeçilmez olacak olan mandalina kabuğu reçelleri yapabilirsiniz.
4. Mandalina kabuğunu yarı yarıya kesin. Kabuk içindeki lifleri ortada bir arada ip şeklinde bir araya toplayın. Yarım kabuk içini zeytinyağı ile doldurun. Boş kalan diğer yarım kabuğun üst kısmını istediğiniz bir desende kesin (örneğin kalp). Kabuk zeytinyağını emince ip şeklindeki lifleri yakın ve kabuğun oyduğunuz parçasını yanan kısmın üzerine kapatın. Artık mandalina kabuğundan mumunuzun tadını çıkartabilirsiniz!
5. Mandalina kabuklarını temizleyerek bir kaba doldurun. Kabukların üzerini örtecek kadar su ilavesi yapın. Bu kabın üzerini ince bir tülbentle örtün. 10 gün kadar sonra kabı süzün ve yarım tatlı kaşığı kadar turşu tuzu ilave edin. Kapağı kapatın. 40 gün kadar sonra temizlik sirkeniz hazır!
6. 5 adet mandalina kabuğunu 8 yemek kaşığı şeker ile birlikte mutfak robotundan geçirin. Ortaya çıkan sosu ağız kokusu için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ya da mandalina kabuklarını blendırdan geçirerek elde ettiğiniz katkısız suyu deodorant olarak kullanabilirsiniz.