Mandalinanın Şaşırtan 6 Farklı Kullanım Alanı

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte tezgahlardaki yerini almaya başlayan, lezzeti ve faydalarıyla gönülleri çalmayı başaran mandalina bakın hangi farklı kullanım alanlarıyla şaşırtıyor?

Yağ temizliğinden, cilt güzelliğine kadar mandalinanın 6 farklı kullanım alanını öğrenmek için gelin detaylara birlikte bakalım…

1. Kozmetikte Kullanılır

Mandalina, C ve E vitamini gibi cilt için çok besleyici maddeler içerir. Bu özelliğinden dolayı kozmetik dünyası için vazgeçilmez bir seçenektir. Birçok krem ve cilt maskesi gibi ürünlerin içeriğinde mandalina özleri kullanılır. Eğer siz de kolajen üretimi iyi, sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız mandalinalı ürünlerden ya da mandalinanın ta kendisinden yararlanmayı deneyebilirsiniz.

2. Saçlardaki Beyazlardan Kurtulmak İçin Kullanılır

Genetik sebeplerden ya da ağır yaşam faktörlerinden dolayı görülen saç beyazlamaları birçok insan için rahatsız edici bir deneyimdir. Eğer siz de saçlarınızın beyazlamasından şikâyet ediyorsanız mandalinanın mucizevi etkisinden yararlanarak beyazlardan kurtulabilirsiniz. Mandalinanın suyunu sıkıp düzenli olarak saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın beyazlamasını geciktirebilir, beyaz tel sayısını zamanla azaltabilirsiniz.

3. Yağ Temizlemek İçin Kullanılır

Nefis bir kızartma yaptıktan sonra mutfaktaki inatçı yağ lekeleri keyfinizi bozuyorsa mandalinayı en büyük destekçiniz olarak ilan edebilirsiniz. İçeriğindeki bol C vitamini sayesinde tencerede, tavada, ocak üzerinde kalan yağ birikintilerini mandalina suyu ile kolayca temizleyebilirsiniz; tabii bu iş için olgunlaşmış büyük mandalinaları seçmeniz gerektiğini unutmayın.

4. Kanserden Korunmak İçin Kullanılır

Mandalina, içerdiği fito kimyasallar sayesinde hücresel hasarların önlenmesini sağlayarak birçok kanser çeşidinden korunmaya yardımcı olur. Çağımızın en ciddi hastalıklarından biri olan kanserden korunmak için siz de mandalinadan yararlanabilirsiniz.

5. Kan Şekerini Düzenlemek İçin Kullanılır

Diyabet hastalarının ciddi problemlerinden biri olan aniden yükselen ya da düşen kan şekeri, mandalina tüketimi ile dengelenebilmektedir. Mandalinanın düşük glisemik indeksi sayesinde kana yavaşça karışan meyve şekeri, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Siz de bir diyabet hastasıysanız öğünlerinizde bol lifli ve faydalı olan mandalinayı tercih edebilirsiniz.

6. Kolesterolü Düşürmek İçin Kullanılır

Tıpkı diyabet gibi yüksek kolesterol de sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Peki kolesterol nasıl düşürülür? Mandalina, kolesterol düşürmek için önerilen meyvelerden biridir. İçeriğindeki flavanoidler, yüksek C vitamini ve antioksidan gibi özellikleri sayesinde kandaki kötü yağların azalmasına yardımcı olur. Siz de kolesterolünüzü düşürme uğraşlarınızda mandalina kullanabilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.