Matcha Çayı Hakkında 8 Bilgi

Matcha (maça) kelime anlamı olarak “ma” yani ufalanmış, toz haline getirilmiş sözcüğüyle “cha” yani çay sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuştur. Matcha çayını özetle, bildiğimiz yeşil çayın toz hali olarak nitelendirmek mümkündür; ancak Matcha çayının yeşil çaya göre çok daha etkili olduğunu unutmamak ve dolayısıyla tüketim miktarında dikkatli olmak gerekir. Anavatanı Japonya olduğundan Japon yeşil çayı ya da toz yeşil çay gibi isimlerle de bilinen Matcha çayını gelin daha yakından tanıyalım.

İşte Matcha çayı hakkında 8 bilgi…

1. Kültürel Öneme Sahiptir

Matcha çayı, Çin ve Japon kültürü içerisinde özel bir seromoniye sahiptir. Matcha çayı tüketirken ona mutlaka bambu whisk, seramik kap, bambu kaşık gibi eşyalar eşlik eder. Matcha çayı içmek bu kültürleri benimseyen insanlar için sadece bir çay molası değil; adeta bir terapi seansı gibidir.

2. Matcha Çayı Nasıl Üretilir?

Matcha çayı; gyukoro bitkisinin yapraklarının su ile ıslatılıp bambu bir kırbaç yardımıyla dövülerek önce püre, daha sonra toz haline getirilmesi ile elde edilir. Gyukora bitkisi toplanmadan ve işlem görmeden önce 15 gün boyunca gölgede bırakılır ve bitkinin klorofil açısından daha zengin olması sağlanır. Bu sayede Matcha çayı, daha parlak olur ve daha fazla antioksidan içerir.

3. Matcha Çayı Nasıl Kullanılır?

Matcha çayı, bilinenin aksine sadece çay olarak tüketilmemektedir. Toz halinde bulunmasından dolayı kolayca her tarife karışabildiğinden dondurma, pasta, çikolata, kurabiye, puding, smoothie gibi birçok farklı ürünün yapımında kullanmak mümkündür. Matcha çayı sayesinde yiyeceklere yeşil bir renk, fayda ve farklı bir aroma kazandırılır.

4. Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Birçok kaynakta Japonların Matcha çayından meditasyon öncesinde stresten arınmak amacıyla yararlandığı görülür. Metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olması, konsantrasyonu artırma gibi özellikleri sayesinde de birçok insanın farklı alanlarda yararlandığı bir çay çeşididir. Matcha çayını siz de hayatınıza katarak şifa elde edebilirsiniz.

5. Matcha Çayının Zararları Var mıdır?

Matcha çayı, sağlıklı bir insanda olumsuz etkiler göstermez ancak bazı durumlarda dikkatli olmakta fayda vardır. Aşırı tüketildiğinde karaciğer ve böbreklerde, tansiyon değerlerinde ve ciltte bazı problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle Matcha çayını aşırı tüketmemek önemlidir.

6. Matcha Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Matcha çayı, genel olarak sade tüketilebilmektedir; ancak lezzeti size hoş gelmiyorsa içerisine bir miktar bal, pekmez, limon dilimi, nane yaprağı gibi aroma ve tatlandırıcılar ekleyerek tüketmek iyi bir fikir olacaktır.

7. Matcha Çayı Nerede Bulunur?

Matcha çayı; ülkemizde birçok yerde satılmaya başlamış bir çay çeşididir; bu nedenle aktar ve bitkisel ürün satılan marketlerden ya da internet üzerinden ona kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.

8. Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı, düzenli ve dozunda tüketildiğinde vücuda birçok fayda sunabilmektedir. Siz de matcha çayı tüketerek vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırabilir, stresten arınabilir, cildinizi güzelleştirebilir, kalp ve damar hastalıklarından korunabilir, toksinlerden kurtulabilirsiniz.