Mate Çayı Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

Mate çayı son günlerde yeni yeni duyulmaya başlanıp popülerliği giderek artan çaylar arasında yerini aldı. Güney Amerika’da oldukça bilinen mate çayı, birçok faydalı özelliği sayesinde özellikle alternatif tıp sevenlerinin gözdesi durumda.

Güney Amerika’dan sonra bizim ülkemizde de dikkat çekmeye başlayan mate çayı hakkında neler biliyoruz? Mate çayı neden bu kadar dikkat çekip birçok insanın tercihleri arasında yer alıyor, gelin onu daha yakından tanıyalım…

  • İsmini Nereden Alır?

Birçoğumuzun ilk kez duyduğu ismin biraz kökenine inmeye ne dersiniz? Mate çayı, içeriğinde yağla savaşan matein etken maddesi içerir. Bu etken madde, metabolizmanın hızlanmasını ve daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. İçeriğindeki en etkin maddelerden birinin matein olması sebebiyle de ismini buradan alır.

  • Enerji Verir

Mate çayı; içeriğinde kafein bulunduran bir bitki çayıdır, dolayısı ile hem lezzeti hem de etkileri kahveye benzer. Kahvenin olumsuz etkilerinden bağımsız olarak vücudu uyarıcı ve vücuda enerji verici bir özelliğe sahiptir. İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sebebiyle yorgunluğun giderilmesine ve günü daha kolay bir şekilde bitirmeye yardımcı olur.

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Mate çayı, iştahı bastıran bir güce sahiptir. Bu özelliği ile aniden gelen açlık krizlerini dizginler ve gereksiz bir şekilde kalori almayı engeller. Aynı zamanda idrar söktürücü, ödem attırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özellikleri ile kilo vermek isteyenlerin baş tacı yapabileceği bir seçenektir.

  • Bolca Vitamin İçerir

Mate çayı, her insanın alması gereken vitaminlerin çoğunu bünyesinde barındırır. A grubu vitaminleri, C, B1, B6 ve nisain gibi vitaminleri; kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum gibi mineralleri mate çayı içerek edinmek mümkündür.

  • Uyku Problemine İyi Gelir

Geceleri bir türlü uyuyamıyor daha sonra gün boyunca kötü hissediyorsanız mate çayı, derdinize deva olabilir. Mate çayı, uyku problemlerini azaltıp iyi bir uyku uyunmasına yardımcı olur.

Mate Çayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Mate çayı; kurutulmuş ya da kıyılmış mate yapraklarının kaynatılmış su içerisinde bir süre bekletilmesiyle elde edilir. Sade olarak ya da isteğe göre limon, süt, tarçın gibi malzemelerle lezzetlendirilerek tüketilebilir.

Her konuda olduğu gibi mate çayı kullanımında da dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tüketim miktarıdır. Her ne kadar faydalı olsa da miktarı aşıldığı takdirde bu faydaların zarara dönüşmesi an meselesidir. Bunun için mate çayı kullanımı konusunda öncelikle doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun önerilerine göre hareket etmelisiniz.