Menekşe Bakımı Hakkında 6 Bilgi

Çiçek yetiştirmeyi seven birçok insanın ilk seçeneğidir menekşeler. Kolay çoğalması, güzel renkleri sayesinde hem bulunduğu ortama hem de insanın ruhuna güzellik üstüne güzellik katar. Menekşeler, her ne kadar birçok çiçeğe göre daha kolay bir bakıma sahip olsa da belirli bir özen bekler ki güzelliğini sunabilsin.

Migros Sanal Market’ten tek tıkla sipariş verebilirsiniz.

Sizin de baktığınız bir menekşe varsa ya da menekşe bakmayı istiyorsanız şimdi sıralayacağımız maddelere bir göz atmanızda fayda var. İşte menekşe bakımında işinizi kolaylaştıracak önemli detaylar:

1. Güneşi Ayarlayın

Birçok bitki için güneş, hayat kaynağı olsa da dozunu ayarlamakta fayda var. Menekşe de güneş seven; ancak güneşle direkt olarak haşır neşir olmayı tercih etmeyen bir çiçektir. Menekşenizi direkt olarak güneşin gelmediği yarı aydınlık noktalara yerleştirin. Güneş ışınlarının direkt olarak değil de güneşin yansımalarının geldiği noktalarda konumlanan menekşelerin çok daha sağlıklı bir şekilde büyüyeceğini unutmayın.

2. Suyunu Ayarlayın

Menekşe çok zahmet istemeyen, sadece sulasanız da çok güzel sonuçlar verecek bir çiçektir. Bu nedenle sulama kısmını kusursuz yapmanızı beklese hiç de abartmış olmaz değil mi? Menekşe, dozunda sulanmayı bekler ne çok sudan ne de az sudan hoşlanır. Menekşenin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ihtiyacı olan suyu iyi belirleyin. Toprağını kontrol edin, eğer ki toprak nemliyse tekrar sulamayın. Haftada en az iki kez sulamak yeterli olacaktır. Aynı zamanda bitkinin zarar görmemesi için sulamayı çiçeğe değdirmeden toprağın hemen üzerinden yapmaya dikkat edin.

3. Saksı Seçin

Menekşenizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için derin saksılar yerine yayvan ve geniş ağızlı saksılar tercih edin. Saksının altında mutlaka drenaj deliği olmasına dikkat edin. Tercih ettiğiniz saksı seramik ise içinin mutlaka sırlı olmasına özen gösterin.

4. Toprağa Dikkat

Menekşeler, rastgele seçilen bahçe topraklarında yetişmeden kısa süre içerisinde ölebilir. Menekşenizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için özel toprağa ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Toprağın hafif ve nem tutan bir özellikte olmasına dikkat edin.

5. Sıcaklığa Dikkat Edin

Menekşe genel olarak ortalama şartları seven bir bitkidir. Bu nedenle bulunduğu ortamın da çok sıcak ya da çok soğuk olmasından hoşlanmaz. Onun iyi bir şekilde yetişmesini istiyorsanız bulunduğu bölgenin sıcaklığını ideal seviyede tutmayı unutmamalısınız.

6. Gübre Kullanın

Birçok bitki gibi menekşenin bakımında da gübre kullanımı önemli bir yer tutar. Çiçeklerin daha coşkulu ve sağlıklı olabilmesi için menekşenizin çiçeklenme döneminde fosfor oranı yüksek gübre kullanarak menekşenizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.