Menekşe Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Evlerimizi süsleyen menekşe bitkisinin bu kez bambaşka bir yanını keşfetmeye hazır mısınız?

Cevabınız “evet” ise sizi menekşe bitkisinin yaprak, kök ya da çiçeklerinden genellikle soğuk damıtma yöntemiyle elde edilen menekşe yağıyla tanıştırmak istiyoruz. Aromatik yağlar arasında yer alan menekşe yağı, baş ağrısını gidermekten soğuk algınlıklarını iyileştirmeye kadar insan sağlığı için birçok fayda sağlıyor. Aynı zamanda etkili bir güzellik ürünü olarak da kullanılıyor.
Yazımızın devamında menekşe yağı nedir, faydaları nelerdir? gibi birçok soruyu sizin için cevapladık. Siz de menekşe yağını yakından tanımak istiyorsanız buyurun detaylara…

1. Cildi Besler

Son yıllarda cilt sağlığı ve güzelliği için alternatif yöntemlere daha çok yönelir olduk. Doğal ve etkili seçenekler artık endüstriyel ürünlerden önde geliyor. Menekşe yağı da cilt için kullanılabilecek etkili ve doğal ürünlerden biri. İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde cildi besliyor, cildin genç görünümünü korumaya yardımcı oluyor.

2. Eklem Ağrılarını ve İltihaplanmalarını Giderir

Belli bir yaştan sonra en sık görülen problemlerden biri, eklem ya da kaslarda görülen ağrı ve iltihaplanmalardır. Günlük hayat kalitesinin ciddi ölçüde düşmesine neden olan bu şikâyetlere karşı menekşe yağı kullanmak iyi bir tercih olabilir. Şikâyet edilen bölge üzerine masaj yaparak uygulayacağınız menekşe yağı; kasları gevşetir, ağrıları ve iltihaplanmaları giderek azaltır.

3. Saçları Güçlendirir

Ne yapsanız da çözüme kavuşturamadığınız saç dökülmesi probleminiz varsa bir de menekşe yağından yararlanmayı deneyebilirsiniz. Menekşe yağı saç köklerine iyi gelen bileşenleri sayesinde saçların güçlenmesini sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında saçların dökülmesini ve kırılmasını önler. Aynı zamanda saç derisinde yaygın olarak görülen kepeklenme probleminin de azalmasına yardımcı olur.

4. Sakinleştirir

Aromaterapi dünyasında yararlanılan birçok yağ gibi menekşe yağı da günün tüm yüklerinden kurtulmaya yardımcı olur. Gün sonunda buhurdanlığa damlatacağınız birkaç damla menekşe yağı sayesinde günün stresini atar, rahatlar, sakinleşir ve uykuya daha rahat dalabilirsiniz.

5. Kaş ve Kirpikleri Güçlendirir

Menekşe yağı, saç bakımında olduğu gibi kaş ve kirpik bakımında da etkili bir yardımcıdır. Ekonomik olması sebebiyle de ayrı bir tercih sebebidir. Siz de kaş ve kirpiklerinizin dökülmesini önlemek, daha gür ve uzun olmalarını istiyorsanız menekşe yağını düzenli olarak uygulayabilir, bakışlarınıza yansıyacak güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Menekşe yağının faydalarından yararlanmak isteyenlerin merak ettiği konu, menekşe yağının nasıl kullanıldığıdır. Beklediğiniz etkiye göre kullanım şekli değişebilir. Menekşe yağının bazı kullanım şekilleri şunlardır:

• Eklem ağrısı, şişlik gibi şikâyetleri gidermek için cilde masaj yaparak uygulanabilir.
• Akne, sivilce, ince kırışıklıkları gidermek için cilde masaj yaparak uygulanabilir.
• Buhurdanlıkta ısıtılarak ortama yaydığı koku solunabilir, böylelikle de ruh sakinliği elde edilebilir.

Menekşe Yağı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Menekşe yağı, doğal bir seçenek olduğu için genellikle bir sorun teşkil etmemektedir; ancak alerjik reaksiyon ihtimali için yine de doktorunuza danışmakta ya da cildinizin önce minik bir bölümünde denemekte fayda olacaktır. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise esansiyel bir yağ olduğu için ağız yoluyla almamanız gerektiğidir.

Cildinize iyi gelecek bakım kremlerini Migros Sanal Market’ten kolayca satın alabilirsiniz.