Menengiç Kahvesi Hakkında 7 Bilgi

 

Türk kahvesi, nescafe belki de filtre kahve… Siz bunlardan hangisi olmadan gününü tamamlayamayanlardansınız?

Kahve, hangi çeşidi ile olursa olsun hepimizin hayatında mutlaka yer alan bir içecektir. İşte o çeşitlere eğer bilmiyorsanız yeni bir tanesini daha ekleme zamanı, karşınızda Menengiç kahvesi! Yazımızın devamında Menengiç kahvesini daha yakından tanımanız için çeşitli bilgiler yer alıyor, keyifli okumalar!

1.Ağaçta Yetişir

Menengiç kahvesinin temel bitkisi olan menengiç, sakız ağacıgillerden olan bir tür fıstık ağacının bir meyvesidir. Bu durumda Menengiç kahvesi, kahve çekirdeklerinden değil, ağacın meyvesinden yapılan bir kahve çeşididir. Bu meyve yabani olarak yetiştiğinden Menengiç kahvesi, doğal bir içeriğe sahiptir.

 

  1. 2.Kırmızıdır

Menengiç, kahverengi sanıldığının aksine çiçeklenmeye başladığında kırmızı bir renge sahiptir. Zamanla olgunlaşarak mavi ve mor arası bir renk kazanır. Olgunlaşan menengiçler; toplanır, yıkanır, kurutulur ve kavrulur. Kavrulurken koyu kahve rengine dönüşür, böylece kahve haline dönüştürülmeye hazır hale getirilir.

  1. 3.Antioksidan Kaynağıdır

Menengiç kahvesi, antioksidanlar bakımından zengin seçenekler arasında yer alır. Vücudunuzu yenilemek ve zararlı toksinlerden arındırmak, hücre onarımını desteklemek, hastalıklara karşı daha dirençli olabilmek için düzenli olarak Menengiç kahvesi tüketebilirsiniz.

  1. 4.Antiseptiktir

Menengiç kahvesi, antiseptik seçenekler arasında yer alır. Bu özelliğiyle solunum yolu rahatsızlıklarına karşı iyi bir savaşçı sayılmaktadır. Siz de düzenli olarak Menengiç kahvesi tüketerek akciğerinizin iltihaplanmasını önleyebilir, nefes darlığı probleminizi giderebilir, bronşit ve balgam oluşumu gibi sorunlara veda edebilirsiniz.

  1. 5.Kolesterolü Düşürür

Düzenli olarak Menengiç kahvesi tüketimi, kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kötü beslenme ya da genetik gibi sebeplerle oluşup kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit eden kolesterol problemine karşı siz de şifa niyetine Menengiç kahvesi tüketebilirsiniz.

  1. 6.Mide Ağrılarını Dindirir

Akşam yemeklerinden sonra rahatsız eden bir mide ağrısı ile başa çıkmaya çalışıyorsanız hayatınıza Menengiç kahvesini eklemenin tam zamanı olabilir. Siz de akşam yemeklerinden sonra Menengiç kahvesi tüketerek hem keyifli bir mola yaratabilir hem de mide problemlerinizin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz.

  1. 7.Zayıflamaya Yardımcı Olur

Menengiç kahvesinin idrar söktürme, metabolizma hızını artırma, tokluk hissi verme gibi etkileri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde diyet sürecinde tüketilen Menengiç kahvesi, daha kolay bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.