Menopoz Döneminde Sizi Bekleyen 6 Değişiklik

Kadın hayatında dönem noktalarından biri olarak bilinen menopoz, genellikle 40-55 yaşları arasında görülen, adet dönemlerinin düzensizleşmesiyle başlayıp sonrasında adetin tamamen kesilmesi anlamına gelen bir süreçtir. Bu dönemde kadın yumurtalıkları işlevini yitirmeye başlar ve devamında hem ruhsal hem de bedensel birçok değişim oluşur. Düzenli uyku ve spor, dengeli beslenme şekli, zararlı alışkanlıklardan uzak durma gibi önlemler bu dönemin kolay atlatılmasına yardımcı olsa da elbette yaşanmasına engel değildir.

 

Peki menopoz döneminde görülecek değişimler nelerdir? Eğer siz de bu dönemde sizi nelerin beklediğini bilmiyorsanız yazımızın içeriğinde bilgi edinebilirsiniz. İşte menopoz döneminde görülecek başlıca 6 değişiklik…

 

1- Metabolizma Yavaşlar

Menopoz dönemine kadar belki de yiyip yiyip kilo alamayan kadınlardan biriydiniz; fakat menopoz döneminde her şey tersine dönebilir. Menopoz ile birlikte yavaşlayan metabolizma sebebiyle kilo kontrolü eskiye göre çok daha zorlaşabilir. Dolayısıyla beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmeniz ve gün içerisinde daha hareketli olmanız gerekebilir.

2- Cilt Yaşlanmaya Başlar

Menopoz dönemiyle birlikte sizi bekleyen değişimlerden biri de maalesef ki ciltte artmaya başlayacak kırışıklıklardır. Östrojen hormonunun eksilmesiyle deri incelmeye ve elastikiyet özelliğini kaybetmeye başlar. Dolayısıyla özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıklar daha belirgin hale gelir.

3- Tüylenme Farklılıkları Görülür

Menopoz dönemiyle birlikte tüm hormon dengeleri de değişmektedir. Dolayısıyla vücuttaki tüylenmelerde farklılık görülmeye başlar. Koltuk altı ve genital bölgede tüylenmeler azalırken yüz bölgesinde tüylenmeler oluşur. Aynı zamanda saçlarda dökülme oranı çoğalıp erkek tipi kelliğe kadar gidebilir.

4- Sıcak Basmaları Yaşanır

Menopoz dönemine kadar çok üşüyen bir insan olarak bilinseniz de bu dönemde günlük yaşamınızı etkileyecek düzeyde sıcak basmaları yaşamanız olasıdır. Özellikle vücudun üst kısmında ve ense gibi bölgelerde görülecek ani sıcaklık yükselmeleri ile aşırı terleyebilir, geceleri uykunuzdan uyanabilirsiniz. Menopoza giren kadınların yaklaşık %70’inde görülebilen bu değişimin nedeni tam olarak belirlenmemekle beraber bir süre sonra sonlandığı söylenebilmektedir.

5- Ruhsal Değişimler Görülür

Menopozun etkileri maalesef ki sadece vücuttaki değişimlerle sınırlı değildir. Duygu durum değişiklikleri, depresyon, Alzheimer gibi birçok ruhsal kaynaklı değişim ve rahatsızlık görülme ihtimali artar. Daha önceden var olan duygulanım bozukluğu, depresyon gibi durumlar menopozla birlikte şiddetlenebilir. Genel bir mutsuzluk, yorgunluk, tükenmişlik, çabuk sinirlenme ya da duygulanma, dikkat toplayamama gibi şikayetler artar.

6- Cinsel İstek Azalır

Menopozun cinsel istek üzerindeki etkisi tam olarak kanıtlanmamış olsa da bazı psikolojik sebeplerin cinsel isteği azalttığı söylenebilmektedir. Özellikle hormonlardaki ve vajinadaki değişimler sonucunda ağrılı cinsel ilişki ve cinsellikten soğuma gibi durumlarla karşılaşmak olasıdır.