Merdiven Altlarını Değerlendirecek 6 Fikir

Dubleks, tripleks gibi bir evde yaşıyorsanız değerlendirilmesi gereken bir alana sahipsiniz demektir. Genellikle faydasız bir alan gibi görülen merdiven altlarını harika fikirlerle baştan yaratıp evinizin havasını tamamen değiştirmeniz mümkün. Merdiven altlarını hem çok şık hem de çok kullanışlı bir hale çevirmeniz için fikir önerilerimiz yazımızın devamında…

  • Basamakların Alt Kısımlarını Değerlendirin

Merdiven altlarını değerlendirmenin en iyi yollarından biri, basamakları raf haline çevirmekten geçer. Özel bir tasarımcıya başvurarak merdiveninizin tam ölçülerine göre şık bir raf yaptırın. Kitap, şişe ya da aklınıza gelen her türlü fazlalığınızı bu raflara dizerek estetik bir görünümden uzaklaşmadan ciddi anlamda bir yer tasarrufu sağlamış olun.

  • Basamakları Çekmeceye Dönüştürün

Sıradaki çözüm önerimiz de harika bir tasarımcının dokunuşu ile hayal olmaktan çıkabilir. Merdiveninizin her bir basamağını çekmece haline dönüştürerek evinizdeki yoğun bir kalabalığı yok edebilirsiniz. Mesela bu çekmecelere ayakkabıları yerleştirmek şahane bir fikir olabilir!

  • Dinlenme Köşesi

Eğer ki merdiven altı evin çok kör bir noktasına denk gelmiyorsa burayı minik bir dinlenme köşesi olarak değerlendirmek harika olabilir! İşe yaramaz görünen merdiven altına divan tarzında, yastıklarla bezeli, minik bir alan hazırlayarak kendinize huzurlu bir köşe yaratabilirsiniz.

  • Zen Bahçesi

Evinize doğal bir köşe yaratmak, ferah bir dokunuş yapmak istemez misiniz? Zen bahçesi, bunun için şahane bir yöntem! “Merdiven altına ne yapsam kullanışlı olmaz, bizimki gerçekten ölü bir köşe” diyorsanız bu köşeyi kum, çakıl taşı gibi seçeneklerle bezeyip minik ağaçlar ekleyerek canlandırmak sizin elinizde. Zen bahçesi sayesinde evinize doğadan bir köşe yaratabilir ve evinizin havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

  • Ek Tuvalet ya da Mini Bir Tezgâh

Kalabalık bir aileye sahipseniz her zaman fazla bir tuvalete ya da sunum hazırlıkları için ek bir tezgâha her zaman ihtiyaç vardır. Merdiven altına minik bir tuvalet yaptırarak ya da portatif, mini tezgâh ekleyerek bu bölgeyi en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

  • Çalışma Köşesi Yaratın

Merdiven altları genelde izole bir bölge anlamına gelir, o halde neden yoğun konsantre gerektiren çalışmalarınız için ideal bir köşe yaratmayasınız ki? Merdiven altına, minimal bir şıklığa sahip bir çalışma masası, üzerine de masa lambası ekleyerek belki de hayalinizdeki o çalışma alanına sahip olabilirsiniz!