Mevsimi Geldi: 6 Çilek Çeşidini Yakından Tanıyalım

Her mevsim bayıla bayıla tüketsek de ne kokusuna ne de tadına doyabildiğimiz, kırmızı meyvelerin en güzeli çileğin birçok çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Cevabınız hayır ise sizi yazımızın devamına alalım. Şimdiden çilek kokulu bir okuma dileriz!

1. Albion Çilek

En sabırsız çilek türlerinden biridir, erkenden çıkar. Özellikle sahil bölgelerinin âşığıdır ve sahil kesimlerinde pek sorun çıkarmadan kolayca yetişir. Orta büyüklükteki albion çilek, tadı ve aroması bakımından epey yoğundur.

2. Dağ Çileği

Yabani çilek olarak da bilinen bu çeşit, boyut olarak en küçük çilek çeşitlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere dağ eteklerinde herhangi bir müdahale olmadan yetişebilir. Yoğun lezzeti ve kokusu ile reçel için en uygunolan çilektir.

3. Kokulu Çilek

Adından da anlaşılacağı üzere kokulu çilek, yoğun bir kokuya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı çilek kokusu âşıklarının çilek kokusuna doymak için tercih edebileceği en doğru seçenek olabilir. Saksıda, balkonda veya bahçede kolaylıkla yetiştirilebilir; dikkat edilmesi gereken nokta direkt olarak güneş alan yerlere konulmaması gerektiğidir.

4. Festival Çilek

Yıl boyu hasat verebilen çilek türlerinden biridir. Hastalıklara dayanıklılığı, taşımaya uygun oluşu ve kolay yetişmesi ile sofralarımızda en çok yer alan çilek çeşitlerinden biridir. İçi açık kırmızı, dışı parlak bir kırmızıya sahiptir. Bu özelliği ile en iştah açıcı görünüme sahip çileklerden biridir.

5. Monterey Çilek

Güzel görünümüne aldanmamanız gereken çilek çeşididir! Büyüklüğü ve canlı, parlak görünümü ile her ne kadar iştahları kabartsa da pek hoş sayılmayan bir lezzete sahiptir. Yüksek rakımda ve gece sıcaklığı 15 derece altına düşen yerlerde yetişebilir.

6. Şarlot Çilek

Ege bölgesinde 7 ay boyunca hasat edilebilen, Fransa’da en çok yetiştirilen çilek çeşitlerinden biridir. Dayanıklı yapısı sayesinde özellikle seracılık için en uygun geçeneklerden biridir.