Mevsimlerden Ekşimtrak: Çağlanın “Vay” Dedirten 6 Özelliği!

Evet, ağız burun büze büze de olsa yemelere doyamadığımız ekşi tatların coştuğu bir döneme girmiş bulunuyoruz; cümleten hayırlı olsun! Ekşiliğinden hoplaya zıplaya yediğimiz erikten bahsetmiştik daha önce şu yazımızda… Bugün kendisinin kardeşi ile haşır neşir oluyor ve ekşimtırak lezzeti ile sofralarımıza konuk olan çağlanın bilinmeyen dünyasına iniyoruz.

1- Midenizin kuvvetlenmesi için çağla tüketimi mühim ancak ondan daha mühim bir şey var ki o da süt! Çağla ve sütü bir arada tüketirseniz, midenizi kuvvetlenir.

çağla

2- Bu konudan hoşlanmasak da hayatımızın gerçeği; sindirim sorunları… Çağla, bu iş için de birebir diyorlar…

3- Böbrek iltihabı ile başınız dertte mi? Birkaç çağla, mevcut tıbbı desteğinize alternatif olabilir. Bu arada o iltihabın sancısını da iyi biliriz, bunun bir de taş versiyonu var ki evlerden uzak! Böbrek taşına iyi gelen doğal reçeteleri paylaşmıştık isterseniz bir göz atın.

çağlalı_kuzu_eti

4- Kilolarla aranız nasıl? Eğer bu ara tartıya küsenlerdenseniz çağla bu sorununuza #iyigelecek. Ara öğünlerinizde tuzsuz olmak kaydıyla çağla tüketebilirsiniz. Mesela çağlayı daha önce kuzu eti ile harmanlamış mıydınız? Tarif videosu burada.

çağlalı_Cacık

5- Çağlanın güçlü bir E vitamini kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? E vitamini biliyorsunuz cilde dost. Bu nedenle bol bol tüketmekte fayda var. Çağlalı cacık, nefis bir alternatif olabilir.

6- Hani böyle bir ani kan şekeri düşer ya, böyle bir rehavet basar… İşte böyle zamanlarda ağzınıza bir iki çağla atarsanız kan şekerinizi dengelemiş olursunuz.

çağlalın yararları

Madem bu kadar faydalı, haliyle mutfağımızın da en yakın arkadaşı olmaya aday! Sadece meyve olarak tüketmek değil daha detaylı tariflerle de lezzetlendirmek amacımız.

Bekliyoruz! 🙂