Meyve Kuruturken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta

Sağlıklı cips olarak nitelendirebileceğimiz kuru meyveler; dost buluşmalarınızda, ara öğünlerinizde ya da televizyon karşısında keyifle tüketebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Eğer siz de kuru meyve tüketmeyi pek seviyorsanız, onları satın almak yerine kendiniz evde hazırlamak ve dilediğiniz meyveyi mevsimi dışında da tüketmek istiyorsanız yazımızın devamında meyve kuruturken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  1. 1.Doğru Seçim Yapın

Gönül ister ki aklınıza gelen her meyvenin kurusu olabilsin; ancak maalesef ki bazı meyveler kurutma işlemi için pek de uygun olmayabilir. Bunun için doğru bir seçenek belirlemeli ve kurutma işlemine öyle geçilmelidir. Kurutmaya uygun bazı meyveler ise şu şekildedir; elma, armut, vişne, kayısı, üzüm, dut, incir…

  1. 2.Güney Cephe Seçin

Madem bu iş için evinizi seçtiniz o halde evinizin güney mi yoksa kuzey cepheye mi baktığını belirleyin. Eğer güneye bakan bir eviniz yoksa güneye bakan eve sahip bir komşunuzdan meyvelerinizi kurutmasını rica edebilirsiniz. Çünkü güney cepheye bakan evlerde güneşin etkisi daha güçlü olacağından meyve kurutma işlemi daha kolay olarak tamamlanır.

  1. 3.Hava Akımı Olmasına Dikkat Edin

Benim evim ne güney cepheye bakıyor ne de azıcık bir güneş alıyor diyorsanız dikkat… Durumlar böyleyken meyve kurutmaktan vazgeçecek değilsiniz ancak evinizde yağmur almayacak ve rüzgârlı bir nokta bulmalısınız. Bu şartlar dahilinde meyvelerin kurumasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kurutmak istediğiniz meyveleri daima pişen yemeklerden dolayı nemli bir havaya sahip olan mutfağınızdan da uzak tutmayı sakın unutmayın.

  1. 4.Sap ya da Çekirdeklerden Kurtulun

Kurutmak istediğiniz elma, kayısı gibi meyvelerin bazılarının kabuklarını soymasanız da olur; ancak sap ve çekirdeklerini mutlaka ayıklamanız daha iyi olacaktır. Bu sayede büyük kolaylık elde edip keyifle tüketebilirsiniz.

  1. 5.Dilimleyin ya da Bütün Olarak Dizin

Kurutmak istediğiniz meyveleri boyutlarına göre dilimlemeniz gerekebilir. Örneğin bir kayısı ya da elmanın dilimlenmesi gerekirken üzümler bütün haliyle kolayca kuruyabilir.

  1. 6.Fırında Isıtın

Meyve kurutma işlemini açık havada tamamladıysanız havanın nemli olma ihtimalinden dolayı meyvelerinizi küflenme riski bekliyor olabilir. Bu nedenle açık havada kurutulan meyvelerin son olarak düşük ısıya ayarlanan fırında ısıtılması ve saklama aşamasına öyle geçirilmesi gerekir. Bu sayede saklama süresini uzatabilirsiniz.

  1. 7.Cam Kavanozda Saklayın

Kurutup kış için hazır hale getirdiğiniz meyveleri sıra geldi özenle saklamaya, peki nasıl? Kuru meyveleri kış boyunca güvenli bir şekilde saklayabilmek için naylon poşetler yerine cam kavanozlar tercih edin. Bu sayede kuru meyvelerin nemlenip küflenme riskini ortadan kaldırır, ömürlerini uzatırsınız.