Meyveler Hakkında Muhtemelen Duymadığınız 8 Şaşırtıcı Bilgi!

Ara öğünlerin sultanı, ‘Dün fazla kaçırdım, bugün dikkat edeyim.’ cümlesinin gizli öznesi, anlık tatlı krizlerinin üzerine tarçın serpilen lezzeti… Yaz mevsiminin de gelmesiyle, tüm renkleriyle soframızda arz-ı endam etmeye niyetlenen nefis meyveler; siz de hoş geldiniz! Bugün meyvelerin yararlarına falan değinmeyeceğiz; zaten artık dillere pelesenk oldu bu mevzular. Bizim şaşırdığımız nokta, meyvelerin sıra dışı özellikleri. Evet, henüz konuşan ya da uçan cinsine rastlamadık ama iddia ediyoruz bu bilgiler dimağınızı açacak!

1- Elma, şeftali ve ahududu gibi meyvelerin ‘gül‘ ailesinin bir üyesi olduğunu biliyor muydunuz?

gül_yaprakları

2- Portakalı nasıl bilirdiniz?

C vitamini bombası değil mi? Biz de öyle bilirdik bilmesine ama duyduk ki guava, liçi, çilek, kivi ve ananasa göre aslında daha düşük C vitaminine sahip. Alışmış dilimiz portakal C vitamini ilişkisine, başka meyveyi göremez olmuşuz.

portakal

3- Kahve taneleri, aslında ‘tane’ değil, meyve çekirdeğidir. Yani o enfes kahvelerin mimarı aslında meyvelermiş.

kahve_çekirdeği

4- Üzümleri mikrodalgaya koymayı denediniz mi hiç? Denemeyin! Çünkü üzümler mikrodalgada patlıyor!

üzüm

5- Coco De Mer Palm diye bir ağaç var. Ağacın meyveleri çok meşhur. Bu ‘meşhur’luk dünyanın en büyük meyvesi olarak yansımış belleklere. Evet, bu meyvenin ağırlığı tam 42 kilo. Bunu çeken dala sabırlar diliyor, sonsuz saygılarımızı gönderiyoruz.

dünyanın_en_büyük_meyvesi

6- Bu bilgiden sonra domatese şapka çıkardık. Domatesin, insanlardan daha fazla gene sahip olduğunu biliyor muydunuz?

domates

7- Yeryüzünde ‘meyve salatası ağacı‘ olarak bilinen bir ağaç türü var. Bu ağacın özelliği dallarında ‘birden fazla’ farklı meyve yetiştirebilmesi. (3 ila 7’ye kadar değişebiliyor) Bunun nedeni farklı türlerde yapılan aşılamalar. Bu aşılamalarla aynı ağaçta farklı meyveler yetişebiliyor.

meyve_salataları

8- Meyveler hasattan sonra ölmezler; gelişimlerini bir süre daha devam ettirirler. Bazılarının günden güne olgunlaşması da bu yüzdendir.

meyve_hasadı

İlginç fikirler, bilinmeyen bilgiler ve çok daha fazlasının sizi MigrosTV dünyasında beklediğini hatırlatır, cümlelerimize burada bir virgül koyarız.

Bitmedi sözümüz, devam edeceğiz. O vakte kadar mutlu kalın, hoşça kalın!