Midye ve İstiridyeler Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Midye ya da istiridye sever misiniz yoksa sevmeyen o çoğunluğa siz de dahil misiniz? Evet, bazı özelliklerinden dolayı yememeyi tercih edebilirsiniz ancak eminiz bu bilgiler sizin de ilginizi çekecek. Midyeler ve istiridyeler hakkında şaşırtan 10 gerçeği duymaya hazır mısınız?

midye
1- Midyeler, Kızılderililer arasında bir “para birimi”ydi. Hesaplamalar ve alışverişler, midye hesabına göre yapılırdı.

2- Kuzey Amerika’da yenen istiridye çeşidinin en ilginç özelliklerinden biri kabuğunun 15-20 cm olmasına karşın, boyunun neredeyse 1 metreye ulaşması.

3- Taze midye satın alırken en belirgin özelliği “deniz” kokması ve hala canlı olması ve dokunduğunuzda kendini kapatması.

4- Midyelerin, Ming hanedanından geldiğini ve yaklaşık 507 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz?

5- Pişirme sırasında istiridye kendiliğinden açılmıyorsa, önceden ölmüş demektir ve yememeniz daha iyi olacaktır.

6- İstiridyelerin ana vatanı Filipinler! Nereden nereye… Kendi evinizde leziz bir istiridye tarifi uygulamak istiyorsanız tarifimiz burada: http://migrostv.migros.com.tr/istiridye-mantarli-kinoa/

7- Amerika’da istiridyelerin içlerinde inci olup olmadığı röntgen ile anlaşılır. Boş olanlar tekrar denize atılır. Bu arada en yüksek değerli siyah incilerin ana vatanı da Meksika Körfezi.

istiridye

8 – 2005’te yapılan bir araştırmaya göre istiridye, aynı zamanda güçlü bir afrodizyak. Sizce de etkileyici değil mi?

9- İstiridyeler çift cinslidir. Bu demek oluyor ki zaman zaman cinsiyetlerini değiştirebilirler.

10-  İstiridyeler aynı zamanda bahçe dostu. İstiridye kabukları, içlerinde barındırdığı yüksek kalsiyum sayesinde  toprak için oldukça faydalı. Bu kabukların toprağın pH seviyesini artırdığını ve bitkilerinizin çok daha sağlıklı olmasını sağladığını biliyor muydunuz?

Farklı yiyecekler hakkında bilinmeyen bilgiler vermeye devam ediyoruz. Her gün severek tükettiğiniz peynir hakkında bu gerçekleri biliyor musunuz? http://migrostv.migros.com.tr/istiridye-mantarli-kinoa/