Mücver Yapmanın 5 Püf Noktası

Patates mücverinden patlıcan mücverine, birçok mücver çeşidi sofralarımızı süslüyor. Eğer siz de bugünkü sofranızda mücvere yer vermek istiyor ve bunu hakkıyla yapmak istiyorsanız yazımızın devamında mücver yapımında işinize yarayacak püf noktalarını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  1. 1.Rendelenmiş Sebzeleri Nazikçe Sıkın

Sofranızda yer vermek istediğiniz mücverin çeşidi patates, patlıcan ya da kabak, her ne olursa olsun yapım aşamasında sizi bekleyen en büyük risk, sebzenin sulanmasıdır. Bu durumun yaşanmaması hem mücverin tadının hem de sizin tadınızın kaçmaması için dikkat etmeniz gereken nokta, yapım aşamasında önlem almaktan geçiyor.
Herhangi bir sebzeyi rendeleyip mücver için hazır hale getirdikten sonra avcunuz içinde nazikçe sıkarak fazla sudan arındırmayı sakın unutmayın. Bu sayede yapmak istediğiniz hangi mücver çeşidi olursa olsun kıvamını doğru tutturabilirsiniz.

  1. 2.Un Ekleyin

Mücverinizi hangi sebzeden yapıyor olursanız olun yapımında en önemli nokta iyi bir kıvam tutturabilmektir. Mücver yapımında kıvamı tutturabilmek, sebzelerin bol su içermesi ya da iyi yoğuramama gibi nedenlerle zorlaşabilir. Böyle durumlarda sulanmamış, daha koyu bir kıvam elde edebilmek için mücver sebzesini fazla sudan arındırmanın yanı sıra mücver hamuruna duruma göre göz kararınızla un ekleyerek kıvamı kurtarabilirsiniz.

  1. 3.Yeşillik ve Baharatları Unutmayın

Kusursuz bir mücver yapımında önemli olan kıvamı yakalamak için sulanmayı önlediniz, peki sırada ne mi var? Elbette kusursuz bir lezzet yakalamak…
Hangi sebzeden mücver yapıyor olursanız olun eğer ki seviyorsanız malzemelerden en önemli olanları kuşkusuz ki yeşillik ve baharatlardır. Mücverin hoş bir kokuya ve lezzete sahip olmasını istiyorsanız mücvere mevsimin taptaze dereotlarını, yeşil soğanlarını ve maydanozlarını eklemenin yanı sıra kırmızı biber, karabiber, nane, fesleğen gibi seçenekleri katmanın da aromatik, etkileyici bir lezzet kazandıracağını unutmayın.

  1. 4.İyice Kızartın

Hazırladığınız mücver hamurunu sıra geldi şekillendirip kızartmaya… Mücver yapımında sizi özel bir şekillendirme aşaması beklemiyor. Mücver hamurundan bir kaşık alıp kızdırılmış yağ içerisine bırakın ve sadece kızarmasını bekleyin. Mücverin dağılmasını önlemek için bir tarafı tamamen kızarmadan çevirmemeye özen gösterin. Bir tarafı iyice kızardıktan sonra bir maşa ya da süzgeç yardımıyla mücveri diğer tarafına çevirerek dağılmadan, iyice pişmesini sağlayın.

  1. 5.Kâğıt Havluya Dizin

Mücver her ne kadar fırında da yapılabilecek bir seçenek olsa da kızartma halinin tercih edilenler arasında ilk sırada olduğu bir gerçek. Eğer siz de mücveri kızartarak yapmayı tercih edenlerdenseniz en azından şimdi söyleyeceğimiz önlemi uygulayın ve alacağınız kaloriyi biraz olsun azaltın deriz. Mücverlerin kızartıldıktan sonra fazlasıyla yağ çekmiş olma ihtimalini düşünerek onları bir kâğıt havlu üzerine dizin ve fazla yağın emilmesini sağlayın. Bu sayede mücvere daha hafif bir lezzet kazandırın. Sonrasındaysa sarımsaklı yoğurt eşliğinde tüketmeyi sakın unutmayın.