Mücver Yapmanın 5 Püf Noktası

Patates mücverinden patlıcan mücverine, birçok mücver çeşidi sofralarımızı süslüyor. Eğer siz de bugünkü sofranızda mücvere yer vermek istiyor ve bunu hakkıyla yapmak istiyorsanız yazımızın devamında mücver yapımında işinize yarayacak püf noktalarını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

  1. Rendelenmiş Kabağı Nazikçe Sıkın

Kabak mücveri yapmak istiyorsanız sizi bekleyen en büyük risk, sulanmadır. Bu durumun yaşanmaması hem mücverin tadının hem de sizin tadınızın kaçmaması için dikkat etmeniz nokta yapım aşamasında önlem almaktan geçiyor. Rendeyip mücver için hazır hale getirdiğiniz kabakların çok sulanmaması için avcunuz içinde biraz sıkıp fazla sudan arındırmanız gerekir. Bu sayede mücverin kıvamını doğru tutturabilirsiniz.

  1. Un Ekleyin

Mücver yapımında en önemli nokta iyi bir kıvam tutturabilmektir. Kıvamı tutturabilmek malzemelerin bol su içermesi, iyi yoğurmama gibi nedenlerle zorlaşabilir. Böyle durumlarda sulanmamış, daha koyu bir kıvam elde edebilmek için mücver hamurunu fazla sudan arındırmanın yanı sıra duruma göre göz kararınızla un ekleyerek mücver hamurunu kurtarabilirsiniz.

  1. Yeşillik ve Baharatları Unutmayın

Kusursuz bir mücver yapımında önemli olan kıvamı yakalamak için sulanmayı önlediniz, peki sırada ne mi var? Elbette kusursuz bir lezzet yakalamak…

Mücver malzemelerinden en önemli olanı kuşkusuz ki dereotudur. Mücverin hoş bir kokuya ve lezzete sahip olmasını istiyorsanız mevsimin taptaze dereotlarını, yeşil soğanlarını ve maydanozlarını işin içine katmayı sakın unutmayın. Bunların yanı sıra kırmızı biber, karabiber, nane, fesleğen gibi sevdiğiniz tüm baharatları da ekleyip mücverde aromatik ve etkileyici bir lezzet yakalayabilirsiniz.

  1. İyice Kızartın

Hazırladığınız mücver hamurunu sıra geldi şekillendirip kızartmaya… Mücver yapımında sizi özel bir şekillendirme aşaması beklemiyor. Mücver hamurundan bir kaşık alıp kızdırılmış yağ içerisine bırakın ve sadece kızarmasını bekleyin. Mücverin dağılmasını önlemek için bir tarafı tamamen kızarmadan çevirmemeye özen gösterin. Bi tarafı iyice kızardıktan sonra bir maşa ya da süzgeç yardımıyla mücveri diğer tarafına çevirerek dağılmadan, iyice pişmesini sağlayın.

  1. Kağıt Havluya Dizin

Mücver her ne kadar fırında da yapılabilecek bir seçenek olsa da kızartma halinin tercih edilenler arasında ilk sırada olduğu bir gerçek. Eğer siz de mücveri kızartarak yapmayı tercih edenlerdenseniz en azından şimdi söyleyeceğimiz önlemi uygulayın deriz. Mücverlerin kızartıldıktan sonra fazlasıyla yağ çekmiş olma ihtimalini düşünerek onları bir kağıt havlu üzerine dizin ve fazla yağın emilmesini sağlayın. Bu sayede mücverin kalori bakımından daha hafif bir lezzet olmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasındaysa sarımsaklı yoğurt eşliğinde tüketmeyi sakın unutmayın.