Muhtemelen Var Olduğunu Bilmediğiniz 7 İlginç Hayvan

Dünyanın dört bir yanında yaşayan ilginç ve tehlikeli hayvanlarla tanışmaya hazır mısınız? Kaplumbağaya benzeyen Armadillo ve tehlike anında yumruklarını çıkartan Mantis Karidesi bizim favorilerimiz arasında.

Dugong

Dugonglar, balinalar ve yüzgeç ayaklılardan sonra üçüncü büyük deniz memelisi grubundan deniz ineklerinin bir çeşitidir. Endonezya sularında yaşarlar. Boyları 3 metreye kadar uzayabilmekte, ağırlıklarıysa yarım tonu bulabilmektedir. Günde yaklaşık 8 saatlerini otlayarak geçirirler ve bir günde yedikleri deniz otu 50 kilogramı bulabilir.

migrostvblog_dugong_v1_220817

Armadillo 

Kaplumbağaya benzeyen Armadillo, karıncayiyen ile yakın akrabadır. Güçlü pençeleri sayesinde çok iyi bir kazıcı ünvanını almıştır ve nefesini dakikalarca tutabilir. Bu özelliği onu toprakta boğulmaktan kurtarır ve çok iyi bir yüzücü olmasını sağlar. İspanyolcada Armadillo, ‘zırh giyen’ anlamına gelmektedir.

migrostvblog_armadillo_v1_220817

Yeleli Kurt 

Yeleli kurt Güney Amerika’nın en büyük yaban köpeğidir. Uzun bacakları ve familyasına rağmen sürü avcısı bir tür değildirler. Kürkleri kırmızı kahverengidir, aşağıya doğru koyulaşır.

migrostvblog_yelelikurt_v1_220817

Tüysüz Köstebek Faresi 

Tüysüz köstebek farelerinin en önemli özelliği oksijenin yetersiz olduğu zamanlarda furuktoz şekerini işleyerek hayatta kalabilmeleridir. Taşıdıkları bir gen sayesinde asla kanser olmazlar ve derilerindeki acı sensörleri çalışmaz. Ömrü 30 yaşı bulan bu tür memeli olmasına rağmen karınca kolonisi gibi yaşar.

migrostvblog_tuysuzkostebekfaresi_v1_220817

Japon Örümcek Yengeci 

Dünyanın en büyük yengeci ve dünyanın en büyük eklembacaklısı olma özelliğini elinde bulunduran türdür. Bacak boyu erkeklerinde yaklaşık olarak 4,5 metreye kadar çıkabilmektedir. Okyanusun 600-700 metre derinliklerinde yaşarlar ve uygun yaşam alanlarını buldukları taktirde aşağı yukarı 100 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir.

migrostvblog_japonorumcekyengeci_v1_220817

Şahin Güve 

Afrika ve Asya kıtasında bulunan bir türdür. Geniş bir çiçek kitlesinden beslenirler ve
130 cm. kadar kanat genişlikleri vardır.

migrostvblog_sahinguve_v1_220817

Mantis Karidesi

Görme konusunda lider olan türdür. Bedeninin ön tarafında iki adet uzantısı bulunur ve bu uzantılarını muazzam bir hızla hareket ettirebilir. Düşmanlarını da yumruk atarak öldürür. Akvaryumlar mantis karidesi sergilemezler çünkü mantis karidesleri akvaryumu paylaştığı her hayvanı katleder. Akvaryumun camını da kolaylıkla kırabilirler.

migrostvblog_mantiskaridesi_v1_220817