Zaman Kazandırır: Muhtemelen Yanlış Temizlediğiniz 7 Şey

Mevsim bahar olunca, deterjana doyunca, tozlar toz olunca yaşamak ne güzeeel! O şarkı öyle değildi gerçi, neyse. Diyeceğimiz o ki bahar temizliği ile coşmak, bu mevsimin fıtratında var. Daha önce sizinle temizlik üzerine pek çok ipucu paylaşmıştık paylaşmasına ama bu sabah aklıma bir şey unuttuğumuz geldi. İşinizin uzmanısınız ona lafımız yok ama ya bazı şeyleri yanlış temizliyorsanız? Gelin örneklerle konuşalım!

1- Sünger Temizliği

Sünger temizleme alışkanlığınız nasıl; şartlayıp şurtladıktan sonra suyunu iyice sıkıp kurumaya mı bırakırsınız? Eğer cevabınız evetse elendiniz! Bu yöntem süngeri temizlese de bakterileri öldürmüyor. Bakterileri yok etmenin en pratik yolu, süngeri mikrodalgada 5 dakika fırınlamak. Sonra da klasik ‘ölsün mikroplar’ keyfi!

sünger

2- Mikrodalgalandı da Duruldu!

Tamam kabul, iğrenç espri 🙂 Geleneksel ‘haşır huşur’ yıkama yöntemleri bir kenarda dursun; neticede serde çitilemek var. Biz diyoruz ki bu sefer bir kabın içine su koyup üzerine sirke ilave edin ve fırını 5 dakika çalıştırın. Fırınınız misler gibi olacaktır.

mikro_dalga

3- Tuzlu Ütü!

Altı pas tutmuş, mahmur bakışlı (nasıl oluyorsa artık o) ütünüzü temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey tuz. Ütü masanıza tuz serpin ve ütüyü üzerinden geçirin. Sonra fişini çekin ve soğumaya bırakın. Ütünün tabanı tertemiz olacaktır.

ütü

4- Duvar da Temizlenir ki!

E tabi yukarıda bahsi geçen ‘haşır huşur’ burada pek işe yaramıyor 🙂 Özellikle duvardaki inatçı lekeler için patates iyi bir yardımcı. Peki ama nasıl? Detaylar için videomuzu izleyebilirsiniz.

duvar-temizligi

5- Yatak Döşek İşleri

Temizlemesi en meşakkatli malzemelerden biri uyku pedi ya da döşek ya da şilte artık nasıl isimlendiriyorsanız… Onu da temizlemenin pratik bir yolu var; karbonat! Şiltenin üzerine karbonat serpin ve birkaç saat bekletin. Sonra süpürün. Eğer güzel kokmasını istiyorsanız içine biraz esanslı yağ da koyabilirsiniz.

uyku_pedi

6- Blender Eksik Kalmasın!

Blender temizlerken kaç kez elleriniz kesildi kim bilir! Artık acıya son çünkü blender temizlemenin basit bir yolu var. Bulaşık deterjanı ve suyu, blender’da karıştırın. Birkaç dakika yeterli olacaktır. Sonra blender’i iyice yıkayın ki sabun kalıntıları kalmasın.

blender

7- Rende!

Şu rende, kaç süngere mezar oldu sayamadık. Rende temizlemenin basit bir yolu var; patates! Patatesi rendeleyin; içeriğindeki oksalit asit, rendenin mis gibi olmasını sağlayacaktır.

rende

Daha yazmaya kalksak kaç madde olur kim bilir! İyisi mi bir virgül koyalım, sonra kaldığımız yerden devam edelim…

Yine görüşeceğiz! 😉