Muz Kabuğunun Bilinmeyen 6 Faydası

Muz; dünyanın her yerinde her mevsim kolayca bulunabilen, bolca ve keyifle tüketilen, neredeyse her damak tadında kabul gören bir lezzete sahip meyvelerden biridir.

Özellikle tatlı ve pasta dünyası için âdeta sihirli bir malzeme olan muz; kan basıncını dengelemesi, astım riskini azaltması, kalbi koruması, hafızayı güçlendirmesi gibi birçok özelliği ile sağlığa sağlık katar.

Muzun faydalarından bir şekilde haberdarız da muz kabuğunun faydalarının neler olduğunu biliyor muyuz?

Muz kabuğunu bazen yiyerek, bazen çayını yapıp içerek bazen de cildinize direkt olarak uygulayarak eşsiz faydalarından yararlanmanız mümkün.

İşte “onun vitamini kabuğunda” cümlesini destekleyecek birbirinden güzel 6 fayda:

1. Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığı için yenmesi gereken besinlerin başında akla ilk olarak havuç gelir; ancak muz kabuğu da havucun yanına gelebilecek bir başka güçlü alternatiftir.

Muz kabuğu, tıpkı havuç gibi içerisinde bol miktarda A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde gözleri sarı nokta, katarakt gibi çeşitli hastalıklardan korur.

kadin-modasi

 

2. Dişleri Beyazlatır

Muz kabuğu, birçok diş macununun yapamadığı etkiyi size sunabilir. Olgunlaşmış bir muzun kabuğu ile dişlerinizi değmeyen bir nokta bırakmayacak şekilde güzelce ovun. Daha sonra 10 dakika kadar bekletin ve kuru bir diş fırçası ile fırçalayıp durulayın. Bu işlemi düzenli olarak her gün uygulayın. Yaklaşık iki hafta sonunda farkı görecek daha beyaz, hoş bir gülüş elde edeceksiniz.

dis_sagligi

3. Sindirimi Rahatlatır

Muz kabuğu içerisinde bol miktarda lif içerir. Bu özelliği ile sindirimi rahatlatır, kabızlık ya da çeşitli bağırsak sorunlarının önlenmesine yardım eder. Muz kabuğunu iyi bir şekilde yıkayıp temizledikten sonra salatalarınızın içerisine doğrayıp tüketerek bu faydasından yararlanmanız mümkündür.

How healthy are bananas? Bananas are rich in Vitamin B6 and a good source of fiber, vitamin c, magnesium and potassium.

How healthy are bananas? Bananas are rich in Vitamin B6 and a good source of fiber, vitamin c, magnesium and potassium.

4. Baş Ağrısını İyileştirir

Yoğun bir baş ağrısı günlük hayatınızı önemli ölçüde etkileyen, can sıkıcı durumların başında gelir. Bunu önleyebilmek ise aslında çok basittir. Muz kabuğunun iç kısmını alnınıza ve şakaklarınıza koyup bir süre bekletin. Bu kolay yöntem ile ağrınızı hafifletip rahatlamanız mümkündür.

muzlu

5. Cildi İyileştirir

Cildinizde zedelenme sonucu morluklar varsa muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Mor olan bölgenin üzerine muz kabuğunun iç kısmını yerleştirin ve bandajla sarın. Tüm gün beklettikten sonra morluğun hafiflediğini göreceksiniz.

Aynı zamanda sedef hastalığının etkileri olan kuruluk ya da kaşıntıdan da muz kabuğu ile kurtulmanız mümkün. Cildinizin sorunlu olan bölgesinin üzerini muz kabuğunun iç kısmı ile ovun. Bu işlemi düzenli olarak tekrarladığınızda kısa bir süre içerisinde cildinizin rahatladığını göreceksiniz.

muz

6. Mutluluk Verir

Muz kabuğu yoğun miktarda triptofan içerir. Triptofan, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonunun üretimini sağlar. Muz kabuğunu salatalara doğrayıp yiyerek ruh halinizin daha iyi olmasını sağlar, depresyonun olumsuz etkilerinin uzaklaşmasına yardım edersiniz.