Muz Kabuklarının 7 İlginç Kullanım Alanı

Gerek direkt tüketerek gerekse tatlı gibi birçok tarifin içerisinde kullanarak faydalarından ve lezzetinden yararlandığımız leziz meyve muz, bu kez sizi kabukları ile şaşırtıyor. Muz kabukları bakın birbirinden farklı kullanım alanları ile hangi dertlere derman oluyor. İşte detaylar…

1) Kaşıntıları Yok Edebilirsiniz

Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sivrisinekler, herkesin korkulu rüyası oluverir. Sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntılardan kurtulmak için siz de birçok yol deneyenlerdenseniz etkili bir yöntem daha! Sinek ısırığı olan bölgelerin üzerine muz kabuğu sürerek kaşıntının azalmasını ve bölgenin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

2) Dişlerin Beyazlamasını Sağlar

Dişlerinizi ne kadar iyi fırçalasanız da zamanla oluşan sarı lekelerin önüne geçemeyebilirsiniz. Bu durumu önlemek için muz kabuğundan yararlanabileceğinizi biliyor musunuz? Muz kabuğu; içerisindeki birçok vitamin ve mineralin yanı sıra sahip olduğu sitrik asit sayesinde dişlerinizdeki sarılıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Dişlerinizi düzenli olarak muz kabuğu ile sildiğinizde dişlerinizin bembeyaz görünmesine katkıda bulunursunuz.

3) Cildi Güzelleştirir

Cildinizde oluşan sivilce, akne gibi birçok problemden şikâyet ediyorsanız bir de bu doğal yöntemden yararlanmaya ne dersiniz? Muz kabuğunu yüzünüze ovarak uyguladığınızda cilt gözeneklerindeki toksinlerin azalmasına yardımcı olursunuz. Böylece iltihaplanmalara karşı daha dirençli hale gelen cildinizde sivilce, akne gibi problemler azalır; daha sağlıklı ve iyi görünen bir cilde sahip olursunuz.

4) Ayakkabılarınızı Temizler

Muz kabuğu, iyi bir ayakkabı temizleyicisidir. Bir türlü temizlenmediğini düşündüğünüz ayakkabınızı muz kabuğu ile ovaladığınızda ayakkabınızın kusursuz bir şekilde temizlendiğini ve parladığını görebilirsiniz.

How healthy are bananas? Bananas are rich in Vitamin B6 and a good source of fiber, vitamin c, magnesium and potassium.

5) Ağrıları Dindirir

Romatizma ya da farklı sebeplerden oluşan kemik ağrılarınız mevcutsa muz kabuğunun etkili şifasından yararlanabilirsiniz. Ağrıyan bölgenin üzerini muz kabuğu ile ovarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

6) Sedef ve Nasırı Yok Eder

Muz kabuğu tıpkı meyvesi gibi birçok vitamin ve mineralle doludur. Bu etkisi sayesinde cildin tahribatına neden olan sedef ve nasır gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardım eder. Muz kabuğunu bu rahatsızlıklardan şikâyetçi olduğunuz bölgeler üzerine düzenli olarak uygulayarak sedef ve nasırı iyileştirebilirsiniz.

7) Kırışıklıklara İyi Gelir

İlerleyen yaş dolayısı ile ciltte oluşan derin kırışıklıklara muz kabuğu ile savaş açabilirsiniz. Düzenli olarak cildinizi muz kabuğu ile ovaladığınızda kırışıklıkların ilerlemesini önler, mevcut kırışıklıkların da iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.