Müzik Terapisi Hakkında 8 Bilgi

Müziğin hayatımızdaki yeri ve önemi malum. Hepimizin en mutlu anında da en mutsuz anında da güzel sözlerle bezenmiş, içimize işleyen notalar imdadımıza koşar âdeta. Durum böyle olunca yani müziğin ruhumuza olan olumlu etkisi yadsınamaz bir gerçek haline gelince, çağımızda “müzik terapisi” adı verilen yeni bir kol meydana geldi.
Duygusal sağlık, insanın kendini ifade edebilmesi ve çeşitli hastalıklar gibi noktalarda önemli olan müzik terapisi neymiş, gelin onu daha yakından tanımak için yazımızın detaylarına geçelim…

  1. 1.Müzik Terapisi Nedir?

Müzik terapisi; bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamak için müzikten yararlanan uzmanlık alanıdır. Bu alanda müzik, bir ilaç yerine kullanılır. Çünkü müzik, merkezi sinir sistemini doğrudan uyararak beynin ve vücudun işlevlerini olumlu yönde destekleyen bir etkiye sahiptir.

  1. 2.Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Müzik terapisini ilk kez duyuyor olabilirsiniz ancak onun temelleri bundan uzun yıllar öncesine dayanıyor. İlk kez 1947 yılında Michindan Devlet Hastanesi’nde yapılan müzik terapisi uygulaması, 1977’de Amerika tarafından bir bilim dalı olarak kabul görmüş ve günümüze kadar uygulanmaya devam etmiştir.

  1. 3.Amacı Nedir?

Müzik terapisinin amacı, müziğin insan üzerindeki güçlü etkisinden yararlanarak insandaki iletişimi güçlendirmek, kişi ve toplumda rehabilitasyonu sağlamaktır. Bunun için müziğin ritim, melodi gibi tüm unsurlarından yararlanılır.

  1. 4.Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Müzik terapisi, sanıldığının aksine neredeyse tüm hastalıklarda olumlu bir etkiye sahiptir. Psikolojik rahatsızlıklar, diyabet, kanser, madde bağımlılığı gibi tüm olumsuz durumlarda müziğin olumlu etkisinden yararlanılıp güzel sonuçlar elde edilebilir. Bunların yanı sıra anne adaylarının doğuma hazırlık sürecinde de kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

5.5.Nasıl Aşamalar Vardır?

Müzik terapisi denince akla gelen ilk sorulardan biri, elbette ki böyle bir tedavi yönteminin nasıl aşamalara sahip olduğudur. Müzik terapisi, genel olarak 5 aşamadan oluşur diyebiliriz. Bunlar; doğru nefes alp vermeyi öğretme, dijital ve canlı enstrüman uygulamaları, titreşim ve sound terapi aşamalarıdır. Bu çeşitli aşamalarla farklı sağlık sorunlarına değinip faydalı olmak mümkün hale gelir.

  1. 6.Nasıl Uygulanır?

Müzik terapisi, profesyonel bir müzik terapisti ve danışan arasında gerçekleşir. Müzik terapisti, danışanın ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra danışana ilaç niyetine şarkı yazma, dans etme, şarkı söyleme, müzik dinleme gibi farklı tedavi yöntemleri sunar.

  1. 7.Müzik Terapisinden Kimler Faydalanabilir?

Müzik, evrensel bir güce olduğundan her insanın üzerinde olumlu bir etkisi mutlaka bulunur. Bu sebeple müzik terapisi için danışanın müziğe karşı herhangi bir yeteneğinin olması gerekmez.
Zihinsel ve bedenler problem yaşayanların, geçmeyen ağrılarla savaşanların, kendini ifade etmekte zorluk çekenlerin, Alzheimer gibi tedavisi olmayan yaşlılık hastalıklarına yakalananların durumlarını iyi yönde değiştirmek için müzik terapisinin etkilerinden yararlanması mümkündür.

  1. 8.Müzik Terapistlerine Nerede Ulaşılır?

Eğer siz de iyi yönde değişmesini istediğiniz bir hastalık ya da problemden şikâyetçiyseniz ve bunun için müzik terapisi yöntemini denemek istiyorsanız iyi bir müzik terapisti bulmanız gerekir. Peki onlara nereden ulaşılır?
Müzik terapistleri; tıbbi veya psikiyatrik hastanelerde, okullarda, bakım evleri ya da kanser merkezlerinde çalışabilmektedir. Aynı zamanda özel muayenehane ya da hastanın evinde de çalışabilen müzik terapistlerine siz de kolayca ulaşabilirsiniz.