Hiç Aklınıza Gelir miydi? Muzun Bu Özelliklerine Çok Şaşıracaksınız!

Önce nefis tarifler ile buluşturduk sizleri; muzlu sandviç, muzlu Fransız tostu, muzlu rulo pasta, muzlu magnolia ve daha pek çoğu. Mutlu etmesi ile tanıdığımız muzun daha pek çok özelliği varmış meğer… Sizin için araştırdık.

1- İçeriğindeki potasyum ve magnezyum ile anlık krampların girmesini önleme özelliği var. Eğer sık sık kramp giriyorsa bunu önlemenin yolu muz ancak krampı geçirmenin yolunu da hemen verelim. Kramp girdiği zaman baldırınıza çimdik atın, kısa sürede geçecektir.

kramp

2- Yapılan araştırmalara göre muz tam bir böbrek dostu desek inanır mısınız? Onu böbrek dostu yapan özelliği içindeki potasyum. Böbrek hastalıklarından korunmanın yollarından biri su içmek ise biri de düzenli ve kontrollü muz tüketmek diyebiliriz.

patlicanin-faydalari-bobrekagrisi

3- Yüksek kolesterol, damarları ve hücreleri mahveden en etkili sağlık sorunlarından. Muz, içeriğindeki fitositerol ile damarları temizliyor ve dengeliyor.

muz

4- Muzun, mide ülseri olan ya da bu grupta yer alma potansiyeli olan hastalara iyi geldiğini biliyor muydunuz?

İçerdiği özel enzimler ile karın duvarına adeta koruyucu bir kalkan oluşturuyor.

patlicanin-faydalari-karinagrisi

5- Muz sadece beden sağlığımıza değil ruh sağlığımıza da etki ediyor. Kendinizi düşük hissetiğiniz zamanlarda muz tüketerek vücudunuzun mutluluk hormonu salınımına katkı sağlayabilirsiniz.

spor