Nam-ı Diğer Tıbbi Sarısabır ve 6 Şaşırtıcı Faydası!

Son günlerde sürekli “sabır” çekiyorsanız bir de “tıbbı sarısabır” çekmenizi tavsiye ederiz, zira çok faydalı. Adı tanıdık geldi mi? Aslında çok yakından tanıdığınız bir bitkinin “bilinmeyen” adı. Haydi, biraz daha ipucu verelim; özellikle kremi ve jeli çok meşhur, cilde anında ışıltı katar, besler. Tahmin edemediniz mi? O halde kalkın lütfen; Afrika’ya gidiyoruz!

tıbbı sarısabır
Açıklıyoruzzzzz!

Bu bitkimiz Afrika kökenli Aloe Vera; deri üzerinde adeta ilaç etkisi yaratan mucize bitki yani. Çok tanıdık değildi esasen bize… Yani bundan yıllar önce tıraş kesiklerinde kanamanın durması için üzerine sigara tütünü koyan bir nesil gördük geçirdik. Hal böyle olunca Aloe Vera da yeni yeni dilimize yerleşmeye başladı. Hoş yerleşmek diyoruz ama pelesenk oldu bile. Çünkü Aloe Vera yalnızca bir bitki değil adeta ‘alternatif tıp mucizesi’. Peki bu arkadaş ne işe yarıyor? Sizin için araştırdık!

1. Aloe bitkisinin iç kısımlarını, bacağınızda peeling olarak kullanabilirsiniz. Ölü derileri arındıracak ve ferahlık sağlayacaktır.

2. Mutfağınız son dönemlerde biraz size zarar mı veriyor; ah şu çaydanlık buharı mesela! Minik talihsizlikler için Aloe Vera bitkisi ile E vitaminini karıştırın ve yanan bölgeye sürün; alevini alacaktır.

3. Diş Eti İltihabına İyi Gelir! Bir parça Aloe Vera, diş eti iltihabına olumlu etki eder. Diş iltihabı ile başı dertte olanlara #iyigelecek önerilerimizi de şu linkte okumayı ihmal etmeyin!

4. Aloe Vera, esmer şeker, beyaz şeker ve limon suyunu karıştırın. Cildinizin pul pul dökülmesini engellediği gibi, yenilenmesini de sağlar, hem de sadece 5 dakikada. Önemli not: Herhangi bir alerjik reaksiyonu önlemek için, önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

5. “Saçlarım bir türlü uzamıyor!” diyenlerden misiniz? Bu yöntemi dener misiniz bir de; Aloe Vera bitkisi, Hindistan cevizi sütü ve buğday tohumu yağını karıştırıp saç derinize masaj yaparak yedirin. Hızla uzayan sağlıklı saçlara kavuşmak artık hayal değil!

6. Detoks dostu Aloe Vera! Harici ve dahili pek çok faydası olan Aloe Vera’nın bir faydası da detoks etkisi yaratması. Yaza girdiğimiz şu dönemde detoksa olan ihtiyaç da sanki fazla mı arttı ne? MigrosTV’de sizin için pek çok detoks tarifi hazırladık. Ancak isterseniz öncesinde detoks hakkında bilgi alalım. Detoks hakkında tüm bilinmeyenleri Detoks Uzmanı Sevilay Öztürk MigrosTV izleyicileri için yanıtladı. Şimdi de sıra nefis bir detoks tarifinde. Zencefilli salatalıklı detoks suyuna ne dersiniz?

İyi ki hayatımıza girdin Aloe Vera, sahi biz senden önce ne yapıyorduk?

Bilinmeyenlerde yeniden buluşmak üzere… Şimdilik kaçtık! 😉