Okumadan Çiçek Almayın: Hangi Çiçek Hangi Anlama Geliyor?

Çiçekler, acı ya da tatlı tüm özel günlerin vazgeçilmezidir. Güzel görüntüleri, mis kokuları ile hayatımıza güzellik katmanın yanı sıra iyi birer iletişim aracıdır; çünkü her çiçeğin kendine has bir dili, bir anlamı vardır. Kimi zaman acının tarifidir, kimi zaman aşkın ilanıdır.

Kısacası; çiçek seçimi ile aslında karşımızdaki insana bir şeyler söylemeye çalışıyor olabiliriz. Bu nedenle hangi çiçeğin ne anlam taşıdığını iyi bilmek ve duruma uygun çiçekler seçmeye özen göstermek gerekir.

İşte 6 çiçek ve taşıdığı anlamlar:

1)   Kırmızı Gül

Hiç şüphesiz ki aşkın simgesidir. Eğer ki derin aşkınızı karşı tarafa anlatmakta güçlük çekiyor, yazamıyor, çizemiyor, söyleyemiyorsanız ona kırmızı gül almak en doğru iletişim yollarından biri olacaktır. Kırmızı gül, “seni seviyorum” diyebilmenin nadide yollarındandır. Kırmızı gül; en romantik, en aşk dolu, en güzel kokan çiçeklerden biri olması sayesinde tarih boyunca hiçbir zaman etkisini kaybetmeden derin duyguları anlatmaya yardımcı olmuştur.

gul

 

2)   Papatya

En mütevazı ve en etkili çiçekler arasında yer alır. Temiz, doğal, nahif, samimi duyguların simgesi haline gelmiştir. İddialı gibi görünmese de insanın içini ısıtmaya yetebilen bir özeliğe sahiptir. Papatya falları ile platonik aşkların kanıtlayıcısıdır, diğer yandan da masum ve sevgi dolu ilişkilerin başlangıcını temsil edendir. Anneler Günü için ya da ilişkinin ilk dönemleri için ideal bir tercihtir.

papatya

3)   Orkide

Yetiştirmesi ve bakımı her ne kadar zor olsa da güzel görünümü ile hepsini unutturur. Birçok özel günün ilk tercihleri arasında yer alır. Beyaz renginde olanlar masumiyet, saflık, zarafet ve şıklığı temsil eder; kırmızı renginde olanlar tutkulu aşkları, güç ve cesareti temsil eder; mor renginde olanlar hayranlık, saygı ve başarıyı temsil eder.

orkide

 

4)   Lale

Birçok çiçek gibi lale de renklerine göre farklı anlamlar taşır; ancak değişmeyen özelliği saflık, huzur, resmiyet, zarafet ve asilliği temsil etmesidir. Sevdiğiniz bir arkadaşınızın ya da sevgilinizin bir başarısını kutlamak, ona olan sevginizi belirtmek istiyorsanız iş yerine gönderebileceğiniz en doğru çiçeklerden biridir; çünkü lale aynı zamanda resmi bir görünüme sahiptir.

lale

5)   Nergis (Fulya)

Eğer ki sevdiğiniz bir insana karşı bir kabahat işlediyseniz ve ondan af dilemek istiyorsanız nergis size iyi bir yardımcı olabilir. Hüzünlü çiçekler arasında yer alan nergis; “geri dön, beni unutma, istemeden kırdım.” gibi anlamlar taşır.

nergis

6)   Lavanta

Mis kokusu ile karşı tarafı etkiniz altına almak istiyorsanız leylak, en doğru ve en büyüleyici seçimlerden biri olabilir. Bir kabahat işlediyseniz lavanta çiçeğinin yatıştırıcı kokusu ile karşı tarafı sakinleştirebilir, güzel görünümü ile onun kalbini yeniden kazanabilirsiniz. Aynı zamanda mor renginde olanlar büyük hedeflerin; beyaz renginde olanlar dileğin gerçekleşmesi anlamını taşır.