Onunla Tanışın: Kabak Çekirdeği Yağının 6 Faydası

Bir film izlerken, parkta otururken ya da evde dostlarınızla birlikte hararetli bir sohbet ederken eşlik etsin diye keyifle tükettiğiniz kabak çekirdeğinin bambaşka bir halini tanımaya hazır mısınız? Kabak çekirdeğinin işlenmesi ile elde edilen kabak çekirdeği yağı, belki siz ilk defa duyuyor olsanız da sağlık ve kozmetik alanında bolca kullanılan bir seçenek. Peki faydaları nedir, diye merak ediyorsanız sizi yazımızın devamına alalım. İşte detaylar…

  1. 1.Prostat Riskini Azaltır

Kabak çekirdeği yağının içerisindeki karotenoit ve fitosterol isimli maddeler, erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan prostat büyümesini önlemeye yardımcı olur. Kabak çekirdeği yağı kullanarak siz de prostat büyümesini ve prostatla bağlantılı idrar yolu rahatsızlıklarını önleyebilir, daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  1. 2.Vitamin Kaynağıdır 

Kabak çekirdeği yağı; omega 3, A ve E vitamini, demir ve çinko mineralleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sayede sadece kabak çekirdeği yağı tüketilmesi dahi birçok vitamin ihtiyacını karşılamak konusunda yeterli olabilmektedir.

  1. 3.Tenyaları Temizler

Kabak çekirdeği yağı, bağırsaklar için de oldukça faydalı bir seçenektir. Kabak çekirdeği yağı tüketerek bağırsaklarda oluşan kurtların düşmesini, tenyaların vücuttan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bağırsak sistemine sahip olur, bağırsak kanserine yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

  1. 4.Kemikleri Güçlendirir

İlerleyen yaşlarda oluşan kemik erimesine karşı iyi bir önlem almak istiyorsanız süt ve süt ürünlerinin yanı sıra kabak çekirdeği yağından da faydalanabilirsiniz. Kabak çekirdeği yağı, içeriğindeki fosfor sayesinde kemik oluşumunu ve kemiklerin güçlenmesini destekleyen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile kabak çekirdeği yağı, birçok kemik rahatsızlığının önlenmesine ve daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirilmesine yardımcı olur.

  1. 5.Bağışıklığı Güçlendirir

Mevsim fark etmeksizin hastalıklara çok kolay yakalanan biriyseniz güçsüz bir bağışıklık sistemine sahipsiniz ve bunu takviyelerle güçlendirmeniz gerek demektir. Kabak çekirdeği yağı; içerisindeki faydalı vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığınızı güçlendirmek için iyi bir seçenektir.

  1. 6.Cildi Güzelleştirir

Kabak çekirdeği yağı, içerisinde cilt için en önemli vitaminlerden biri olan E vitaminini bolca bulundurur. Hücre yenilenmesinde ve onarılmasında önemli olan E vitamini içeriği sayesinde kabak çekirdeği yağı, cilt sağlığında önemli bir görev üstlenir.