Oradan Bakıldığında Ne İşe Yaradığı Anlaşılmayan Ama Aslında Farklı İşlere Yarayan 5 Şey!

Cümle biraz karışık oldu tabi. Hani bazı şeyler vardır, hangi amaçla yapıldığı belli olmaz hatta cümle içinde kimi zaman dalga konusu bile olabilir. Biz bugün durduk durduk bunlara sardık ve sizin için anlamlarını araştırdık. Bakın aslında onlar ne işe yarıyormuş:

1- Gömleklerin arkasında duran bu düğme iki amaca hizmet ediyor; birincisi kravatın kaymasını önlemek ikincisi de gömleği buruşmadan asabilmek.

gömlek

2- Şu iki taraflı silgiyi hatırlayanınız vardır. Genelde pembe olan normal kalemi, mavi olan ise tükenmez kalemi siler. Pembe taraf ile silinen kağıtta silgi izi olabilir! Mavi taraf, bu silgi izini de yok eder ve tamamen pürüzsüz bir kağıt yapar.

silgi

3- Spor ayakkabıların bazılarının üzerinde bu iki delik vardır; pek de anlamlı durmayan… İşin ‘anlam’ kısmı çok daha derinde. Bu iki deliğin bileğinizi kavramak ve ayakkabınızın spor sırasında ayağınızdan çıkmasını önlemek için yapıldığını biliyor muydunuz?

spor_ayakkabı

4- Makarna kepçesindeki delikler neden vardır? Bunun sebebi doğru mu bilmiyoruz ama yapılan araştırmalara göre bunun amacı, makarnayı herkese eşit olarak dağıtmak olabilirmiş. 🙂

makarna_kepçesi

5- Anlam verilemeyen şeylerden biri de kot ceplerinin üstünde duran şu küçük cep. Bunun anlamı biraz eskiye dayanıyor. Ünlü bir kot giyim firmasının 1873 yılında yaptığı bu cebin anlamı, ‘cep saati’ni konumlamak. Cep saati kullanır mısınız bilinmez ama bu minik gözün anlamı buymuş meğer.

kot_cebi

Farklı kullanımlar, bilinmeyen özellikler ve çok daha fazlası sizi MigrosTV‘de bekliyor. Sahi, araba cilasının ev amaçlı kullanımlarını derlediğimiz şu yazımızı okumuş muydunuz?