Osmanlı Mutfak Kültürü Hakkında 14 İlginç Bilgi

Osmanlı Mutfağı; kullanılan malzemeleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenine kadar oldukça özenli dokunuşlarla oluşmuş, günümüze kadar taşınmıştır. Sadece Türkiye’de değil dünyada da kendinden bahsettiren Osmanlı mutfağını gelin biraz daha yakından tanıyalım.

1. Osmanlı Mutfağı, saray mutfağı ve saray çevresinde gelişen bir yemek kültürüdür.

osmanli-mutfagi2

2. Osmanlı’da yemekler has mutfak kısmında hazırlanır, soğumamaları için örtülerle sarmalanırdı.

osmanli-mutfagi1

3. Osmanlı’da sadece yemekler değil, sofra düzeni de önemliydi. Misafir için değil; sıradan bir aile sofrasında dahi en kaliteli örtüler ile süslemeye önem verilirdi. Oturanların dizine bir yaygı, ellerini silmek için yumuşak kumaşlardan yapılan peçete verilirdi.

osmanli-mutfagi4

4. Yemek, o zamanlarda da çorbalar ile başlardı. Çorbaların yapımında genel olarak et suyu, tavuk suyu, balık suyu, çeşitli sebzeler ve yoğurt kullanılırdı.

osmanli-mutfagi3

5. Ekmeklere oldukça önem verilir, genelde ev fırınlarında pişirilirdi. Ekmek yapımında genel olarak buğday, çavdar, mısır ve kepek kullanılırdı.

osmanli-yemekleri1

6. Sofra oldukça zengin olur, çeşitler genelde etli ya da zeytinyağlı seçeneklerden oluşurdu.

 

7. Hamur işleri vazgeçilmezler arasındaydı. Börekler, hamur tatlıları oldukça sevilirdi.

osmanli-yemekleri3

8. Balık; ağa, paşa gibi yüksek tabaka yemeği kabul edilirdi. Genel olarak balık alışverişi boğazdaki balıkçılardan yapılır bazen de Uludağ’daki göllerden alabalık getirilirdi.

osmanli-yemekleri2

9. Pilav; Osmanlı sofralarını da süsleyen, vazgeçilmez bir alternatifti. Haşlama usulü ile pişirilir, üzerine biraz şeker ve ince marul kıyılarak tüketilirdi.

shutterstock_776462119

10. Osmanlı zamanında mutfak için ihtiyaç olan erzak Rumeli taraflarından, Anadolu’dan, Mısır’dan ve Suriye’den sağlanmaktaydı.

osmanli-yemek-kulturu

11. En fazla tüketilen et, koyun etiydi ve koyunlar genelde Romanya’dan seçilirdi.

osmanli-yemek-kulturu-hakkinda

12. Osmanlı, henüz domates ve salçalar ile tanışmadığı zamanlarda yemeklerini baharat ve kuru meyve gibi malzemelerle lezzetlendiriyordu.

osmanli-mutfagi

13. Reçel ihtiyacının büyük bir miktarı genelde acı tatları ile bilinen Adana’dan karşılanırdı.

osmanli-recelleri

14. Osmanlı mutfağında tatlıya her zaman daha fazla önem verilmiştir, “Tatlı yiyelim tatlı konuşalım.” deyimi bu zamanlardan gelmektedir.