Papatya Çayının 7 Faydası

Yoğun stresli ve epey yorucu geçen bir günün ortasında  soluklanmak için ne tercih edersiniz? Eğer sizin de aklınıza ilk olarak sakin bir köşede çay içme fikri geliyorsa bunun için papatya çayı en iyi seçimlerden biri olabilir. Ruh halini iyileştiren ve kasların gevşemesine yardımcı olan papatya çayı sayesinde günün geri kalanını daha kolay getirmek ya da geceleri daha sağlıklı bir uyku süreci yaşamak mümkün. Üstelik papatya çayının faydaları bu kadarla sınırlı kalmıyor, bakın daha ne gibi faydalar yazımızın devamında sizi bekliyor…

1.Adet Dönemi Sıkıntılarını Azaltır

Birçok kadının ortak sıkıntılarından olan adet dönemi ağrıları ve ruh halindeki olumsuz değişimler papatya çayı sayesinde hafifletilebilmektedir. Yapılan araştırmalarda düzenli olarak papatya çayı tüketen kadınların adet dönemini daha rahat atlattığı gözlemlenmiştir. Siz de bu ayki periyotunuzda papatya çayından yardım alabilir, değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

2.Kan Şekerini Dengeler

Birçok insanın ortak problemi olan ve kontrol edilmesi çoğu zaman zor olan diyabete karşı düzenli olarak papatya çayı tüketimi çare olabilmektedir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak diyabetin getirdiği problemleri en aza indiren papatya çayı, sizin de ideal çaylar listenizde yerini alabilir.

3.Sindirimi Rahatlatır

Papatya çayı, bağırsak hareketlerinin hızını artırmada önemli bir etkiye sahiptir. Siz de özellikle akşam yemeğinden sonra papatya çayı içerek sindirim sürecinizin daha rahat geçmesine katkıda bulunur, kendinize şişkinlik gibi problemlerden uzak bir uyku hediye edebilirsiniz.

4.Kanserden Korur

Papatya çayı, antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde yapılan araştırmalarda deri kanseri, meme kanseri, rahim kanseri ve prostata karşı koruyucu bir görev üstlendiği kanıtlanmıştır.

5.Cildi Güzelleştirir

Papatya çayını iyi bir cilt toniği olarak kullanabilmek mümkündür. Kaynatıp soğumaya bıraktığınız papatya çayına batırdığınız pamuk yardımıyla yüzünüzü silerek cilt problemlerinizin iyileşmesini ve cildinizin canlı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

6.Soğuk Algınlıklarına İyi Gelir

Soğuk algınlığı yaşayanlara çorba yapmanın yanı sıra papatya çayı hazırlamak da iyi bir fikir olabilir. Papatya çayı, iltihaplı ya da iltihapsız boğaz ağrılarını iyileştirmeye iyi bir yardımcıdır. Aynı zamanda sinüzit, nezle gibi rahatsızlıklarda sadece buharını solumak dahi rahatlamaya yetecektir.

7.Kas Ağrılarını ve Krampları Azaltır

Papatya çayı, doğal bir gevşetici rolüne sahiptir. Bu özelliği sayesinde çeşitli nedenlerden dolayı kas ağrıları yaşayanlar için ilaç gibidir. Siz de özellikle spor sonrasında oluşabilecek kas ağrısı ya da kramp gibi ani durumları önlemek için papatya çayı içmeyi tercih edebilir, bu sayede iyi bir önlem alabilirsiniz.