Papatya Suyunun İyi Geldiği 7 Şey!

En naif, en sade, en güzel çiçeklerden biri olan papatya; görüntüsü ile gözlerimizi şenlendirmenin yanı sıra sağlığımıza olan faydaları sayesinde çok, daha çok sevilmeyi hak ediyor. İşte papatya suyunun fayda sağladığı 7 nokta.

1. Cildi Güzelleştirir

Kaynatılmış papatyanın suyu ile haftada bir kez yüzünüzü yıkayarak cildinizin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda kısa bir sürede cildinizin tazelenip gençleştiğine şahit olabilirsiniz.

Papatya Suyu

2. Dişleri İyileştirir

Bir miktar kır papatyasını kaynatıp demleyin. Suyu ılıdıktan sonra diş fırçanızı suyun içerisine daldırın ve dişlerinizi macun kullanmadan fırçalayın. Bu yöntemi ayda 2-3 kez uyguladığınızda dişlerinizdeki güzel değişimin farkına varabilir daha çok gülebilirsiniz.

papatya

3. Saç Boyalarına Veda Edin

Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte saç rengi değiştirme istekleri de artmaya başlar. Siz de sahip olduğunuz saç rengini açmak, biraz değişim yaşamak istiyorsanız kimyasal dolu saç boyaları yerine papatya suyunu tercih edebilirsiniz. Şampuanınıza 5-6 yemek kaşığı kadar papatya suyu ekleyerek saç renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

papatya

4. Saçları Güçlendirir

Şampuanınıza ekleyeceğiniz bir miktar papatya suyu sayesinde saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilir, koparak dökülmeleri yok edebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

sac-yapmak

5. Mide ve Bağırsak Kramplarını Yok Eder

Bir miktar papatyayı kaynatıp suyunu içerek mide ve bağırsak spazmı gibi problemlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak tükettiğinizde mide sağlığınızı uzun yıllar koruyabilmeniz mümkündür.

papatyacayı

6. Uykusuzluk ve Sinir Bozukluğunu Çözer

Yatmadan 30-45 dakika kadar önce bir fincan papatya suyu içerek rahat bir uykuya dalabilirsiniz. Aynı zamanda sinirleri yatıştırdığı için gün boyu daha rahat bir ruh haline sahip olur stresinizi en aza indirebilirsiniz.

uyku

7. Migren Ağrısına İlaçtır

Migren ağrısının başladığını hissettiğiniz an bir fincan papatya suyu içerek ağrının önüne geçebilmeniz mümkündür. Papatya suyu, migren ağrısını büyük ölçüde hafifletebilir ya da tamamen yok edebilir.