Paraben Hakkında 7 Bilgi

Paraben kelimesini artık sıkça duyar olduk. Birçok ürünün reklamında ve ambalajı üzerinde “paraben yoktur” uyarısı neden bu kadar vurgulanıyor hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda paraben konusuna değinip bilinçlendirmek istedik.

Nedir bu paraben? Parabenin sağlığa etkileri nelerdir? Parabenden neden uzak durulmalıdır? Parabenin zararları nelerdir? gibi soruların cevabını bulabilmeniz için işte detaylar:

1. Koruyucu Bir Maddedir

Şampuan, krem, makyaj malzemeleri, diş macunu ve ilaç sektöründe kullanılan yoğun kimyasal özelliğe sahip koruyucu ve ucuz maliyetli bir maddedir. Ambalajlı olan tüm ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlar, bakteri üremesini önler. Piyasada bulunan neredeyse bütün kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin içinde bulunur.

parabensiz-urunler

2. Cilt İçin Zararlıdır

Paraben, ürünler için koruyucu ve masum bir madde gibi görünürken insan cildinin sağlığını yüksek oranda tehdit etmektedir. Cilt için kullandığınız üründe paraben bulunuyorsa cildinizin tahriş olması ya da çeşitli cilt hastalıklarına davetiye çıkarıyor olmanız ihtimaller dahilindedir.

cilt-bakimi

3. Meme Kanseri Riskini Artırır

Paraben içeren ürünler, direkt olarak hormonal dengeye etki eder, üstelik bu etki sadece uygulandığı bölgeye değil tüm vücuda yayılır. Bu özelliği ile paraben, meme kanserine davetiye çıkarır. Yapılan birçok araştırmada meme kanserine yakalanmış kadınlardan alınan örneklerde paraben saptanmıştır.

paraben

4. Hangi Ürünlerde Paraben Olabilir?

Fondöten, ruj, kapatıcı, allık gibi birçok kozmetik ürününde; krem, merhem, damla gibi birçok ecza ürününde; nemlendirici, losyon, macun, ıslak mendil, sabun gibi birçok kişisel bakım ürününde; ketçap, mayonez, meyve suları gibi birçok gıda ürününde paraben bulunabilir. Buna göre ürün alınmadan önce ürünün içerik etiketi dikkatle incelenmelidir.

el-kremi

5. Bağışıklık Sistemine Zarar Verir

Çeşitli hastalıklardan korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Paraben ise bağışıklık sistemine zarar vererek kişinin en ufak hastalığa kolay ve sık bir şekilde yakalanmasına neden olur. Özellikle gelişim çağındaki çocukların bağışıklık sisteminin güçlü kalması için parabenden kesinlikle uzak durması gerekir.

sok-diyet-nedir

6. Hangisi Daha Tehlikelidir?

Ağız yolu ile alınan parabenler, deri yolu ile alınan parabenlere göre vücuda daha az zarar verir. Ağız yolu ile alınanlar, mide asidi ile etkileşime girdikten sonra etkisini kısmen kaybeder ve dolaşım sisteminde çok az kalır. Deri yolu ile alınanlar ise deriye iyice nüfuz eder ve çeşitli hastalıklara neden olur.

paraben-nedir

7. Nasıl Uzak Durulur?

Alacağınız her bir ürünün içerik etiketini dikkatlice incelemeli, içerisinde paraben ya da kortizon olan ürünleri tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Paraben içermeyen ürünler her zaman daha pahalı olsa da sağlığınızın paradan çok daha kıymetli olduğunu unutmamalısınız.