Kokunuzla Fark Yaratın: Parfümün Hikayesini Bir de Bizden Dinleyin!

Kokuların, kişileri duygusal yönden etkilediğini mutlaka duymuşsunuzdur! Parfümlerin de kişilere kendilerini daha iyi hissettirme konusunda üstüne yoktur! Kişiler kullandıkları parfümler ile özdeşleştirir, hafızamıza o kokuları ile kazırız. Yıllar sonra bile o kokuyu duyduğumuzda, hemen o kişiyi anımsarız. Peki zihnimize küçük oyunlar yapan, insanları özlediğimizi fark ettiren, bazen mutlu eden, bazen hüzünlendiren parfümler hakkında her şeyi biliyor musunuz? Hayatınızın her gününe şahitlik eden parfümlerin, hikayelerini ve bilinmeyenlerini öğrenmeye ne dersiniz?

parfümün tarihi parfümün hikayesi

1. Dumanın içinden…

Parfüm kelimesi, Latince per fume yani”dumanın içinden” anlamına gelmektedir. İlk zamanlarda parfümler baharat, kişniş ve tütsüden elde edilmekteydi. Parfüm elde edilirken çıkan dumanın içinden güzel bir koku yayılıyor olsa gerek!

2. Kleopatra’nın kokusu…

İlk parfümün 3 bin 500 yıl önce Mısırlılar tarafından bulunduğu söylenmektedir. Hatta rivayete göre Kleopatra gelmeden önce kokusu gelmeye başlarmış. Ancak Mısırlılar bu icatlarını paylaşmak istememiş olacak ki, 1310 yılında Macar Suyu olarak Kraliçe Elizabeth için ilk kez üretildiği düşünülmüş. Kraliçe Elizabeth için üretilen parfümde alkol solüsyonlu değerli yağlar bulunmaktaydı. Bu değerli parfüm, biberiye, kekik ve mine çiçeği esansı içermekteydi.

kleopatranın kokusu

3. Gülün adı, yaseminin esansı…

Günümüze kadar, üretilen parfümlerde en çok kullanılan çiçek esansı, gül ve yasemin esansı! Birden iki çiçeğin de mis gibi kokusu burnunuza geldi değil mi?

Gül Şurubu Tarifi

4. Doğanın kucağı…

Doğa her konuda cömert olduğu gibi, koku konusunda da oldukça cömert davranmış! Yeni ve heyecanlı bir koku üretmek isteyen parfüm üreticileri, doğanın sunduğu birçok çiçekten ve bitkiden yardım alıyor. Parfüm yapımında kullanılan esans yağları çiçeklerden, ağaç kabuğundan, meyvelerden, yapraklardan, odundan, reçineden, yosundan ve hatta mikroorganizmalardan elde ediliyor.

migrostvblog_saksicicekleri_v4_010617-2

5. Yalnızca bitkiler mi?

Parfüm esansları yalnızca bitkilerden elde edilmiyor, hayvansal elementlerden de elde ediliyor. Bal peteği, misk yağı, misk kokusu, kunduz yağı ve amberparfümün içeriğini oluşturan esanslar arasında yer alıyor. Ancak amberi, kehribar ile karıştırmayın. Parfüm yapımında kullanılan amber, balinanın istifra etmesi ile ortaya çıkan bir madde. Günümüzde artık bu esanslar sentetik yollardan elde ediliyor. Ancak yine de hala gerçek amberden üretilen parfümler, bazı parfümerilerde oldukça yüksek fiyata satılıyor. Amber diğer esanslara oranla daha tatlı ve dinlendirici bir aromaya sahiptir.

parfüm

6. Fransa’dan dünyaya yayılan koku…

Fransa parfümün anavatanı demek hiç de yanlış olmaz! Modern anlamda parfümü 14. yüzyılda üreten Fransız parfümcüler, parfümün dünyaya yayılmasını sağlamıştır.

fransız parfümleri

7.  EDC’nin sırrı…

Eau De Cologne” yazan parfümler Eau De Perfume’e göre çok daha yumuşaktır ve %2 – 5 oranında yağ içerir.  Geri kalan kısmı sudan oluşmaktadır. Almanya’da Eau De Cologne olan kokular hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

en eski parfüm

8. Biraz lavanta?

Araştırmalara göre duygular ve kokular arasında oldukça kuvvetli bir bağ vardır. Eğer rahatlama ihtiyacı duyuyorsanız, biraz lavanta kokusu sürerek rahatlayabilirsiniz. Enerjiye ihtiyacınız varsa turunçgil ağırlıklı esansları tercih etmelisiniz.

lavantalı parfüm

9. 215.000$ ?

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bir parfüm var! Rekorun sebebi fiyatı! Tam 215.000 $’a satılan Clive Christian marka parfümün kokusunu merak ettiniz değil mi? 215.000 $’lık koku Tahitian vanilyası ve Hindistan’ın doğal sandal ağacı esansları içeriyor. Onu bu kadar pahalı yapan yalnızca kokusu değil, beş karat beyaz elmas ambalajı ile 18 karat altın kapak süsü de fiyatın sebepleri arasında.

en pahalı parfüm