Pazı Sevmeyenler Tekrar Düşünsün: Pazının 7 Güzel Faydası

Ispanağın kardeşi sayılan, yeşil yapraklıgiller familyasından olan pazı; Türkiye’de bolca bulunan en lezzetli sebzelerimizden biri. Sulu yemek, kavurma, dolma gibi çeşitleriyle ya da börek içinde severek tüketebileceğiniz pazının lezzetinin yanı sıra bakın sağlığa ne gibi faydaları varmış? İşte pazının 7 güzel faydası…

  1. 1.Kan Şekerini Düzenler

Tatlı tatlı bir lezzete sahip gibi olsa da pazı, şeker hastalığına karşı koruyan besinlerden biri olma özelliğini taşıyor. İçerisindeki siringik asit, lifler, flavanoid ve sponinin sayesinde insülin salgılanmasını artırarak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede şeker hastalığından korunmayı sağlar. Siz de diyabet sorunlarıyla boğuşan biriyseniz beslenme planınıza pazı seçeneğini ekleyebilirsiniz.

  1. 2.Kemik ve Dişlere İyi Gelir

Eğer ki kemik ve diş sağlığınız için süt ve süt ürünlerinizi tüketmekten pek hoşlanmıyorsanız düzenli olarak pazı tüketmeyi seçebilirsiniz. Pazı; içerisindeki magnezyum, kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Kemik ve diş sağlığınız için pazıyı haşlama, kavurma, salata gibi farklı şekillerde hazırlayıp bolca tüketebilirsiniz.

  1. 3.Kolon Kanserinden Korur

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kolon kanserinden pazı tüketerek korunmanız mümkündür. İçerdiği yoğun miktarda antioksidan sayesinde pazı, kolon kanserinin yanı sıra diğer birçok kanser çeşidinden korunmanız için de iyi bir yardımcıdır.

  1. 4.Şişkinlikleri Giderir

Son günlerde vücudunuzu rahatsız eden, günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bir şişkinlik probleminiz varsa pazı bunun için de size yardımcı olabilir. Pazıyı haşlayıp elde edeceğiniz suyu tükettiğinizde sindirim sisteminizi çalıştırıp kabızlık kaynaklı şişkinliklerinize veda edebilirsiniz. Yok benim sorunum gaz kaynaklı, diyorsanız pazıyı hardal ile birlikte tüketerek gaz kaynaklı rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

  1. 5.Beyin İşlevlerine Faydalıdır

Pazı içerisinde bol miktarda C vitamini ve fenolik bileşik bulunur. Sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakan serbest radikallerin oluşumunu engelleme ve yüksek antioksidan yapı özelliğini taşır. Bu özellikleri sayesinde Parkinson, Alzheimer gibi beyin işlevlerine zarar veren önemli hastalıklardan korunmaya yardımcıdır. Siz de özellikle yaşlılık döneminde hayatınızı ciddi ölçüde etkileyebilecek bu hastalıklara karşı düzenli olarak pazı tüketerek güçlü bir önlem alabilirsiniz.

  1. 6.İştah Açar

Genel olarak kilo vermek isteyen insanların yaşadığı zorluklardan bahsedilse de kilo almak isteyen insanlar da aynı derecede zorluklar yaşayabilir. Eğer siz de ne yapsa bir türlü istediği kadar kilo alamayıp dilediği vücuda kavuşamayanlardansanız pazıdan yararlanabilirsiniz. Çünkü iştah açıcı özelliğe sahip olmasıyla pazı, kilo almak isteyenlerin imdadına koşabilen bir seçenektir.

  1. 7.Zekâ Gelişiminde Önemlidir

Pazı, direkt olarak beyin fonksiyonlarının iyileşmesine etki eden sebzelerimizden biridir. Eğer ki gelişim çağında bir çocuğunuz varsa ona pazıyı sevdirme yolları aramaya başlasanız iyi edersiniz, çünkü pazı tüketen çocukların zekâ gelişiminde olumlu yönde önemli farklılıklar görülmektedir.