Pizza Hakkında 15 İlginç Bilgi

Şimdilerde bir telefon kadar uzağımızda olan leziz pizzalar, bugünlere nasıl gelmiş hiç merak ettiniz mi?

İtalya’da hamur üzerine domates ve peynir konarak doğan pizza, ilk dönemlerinde aslında bir yoksul yemeğiydi. Pizzanın hazırlanmasındaki asıl amaç, lezzetine doymak değil; sadece karınları doyurmaktı. Günümüzde ise amacından çoktan sapmış, genelde kutlama yemeği haline bile gelmiştir. Binbir çeşit peynir, baharat, sebze, et, tavuk hatta kavurma ve pastırmalar ile hazırlanmakta ve büyük bir çoğunluğumuz bu lezzete asla hayır diyememektedir.

pizza4

Buraya kadar normal, gelelim pizza tarihinin asıl dönüm noktasına. Kraliçe Margherita, bir gün aşçılarından pizza ister; ama aşçılar yoksul yemeği kabul edilen pizzayı hazırlama konusunda hiçbir bilgi sahibi değillerdir. Neyse ki o dönemde Esposito’nun “Pietro” isimli pizza fırını, saraya komşudur ve pizza yapmayı bilmeyen aşçılar; kraliçenin pizza isteğini sarayın hemen yanındaki pizza fırınından karşılamak için hızlıca harekete geçer ve siparişi verirler. Aşçı Esposito; Kraliçe Margherita’nın pizzasını son derece özenle hazırlar. Pizzanın üzerini İtalyan bayrağının renkleri olan beyaz, kırmızı ve yeşil ile yani mozeralla peyniri, domates ve fesleğen ile süsler. Hem tadı hem de görüntüsü ile kraliçenin kalbini çalmayı başarır. Kraliçe, yediği pizzanın ismini Aşçı Esposito’ya sorar. Esposito ise yaşadığı heyecandan o an sadece kraliçenin adını telaffuz edebilir. Sonrasında Kraliçe, kendisine sunulan pizza için aşçı Esposito’ya bir teşekkür mektubu göndermeye karar verir. Pizzaya hayran kalan Kraliçe Margherita, yazdığı mektupta söz konusu pizzadan yaşanan olay üzerine “Pizza Margherita” şeklinde bahseder. İşte Pizza Margherita, böyle doğar! Bu mektup kısa zaman içinde tüm halk tarafından duyulur ve pizza yoksul sofralarından saray mutfağına giriş yapmayı başarır. O zamana kadar yoksul halkın yemeği olan pizza, adeta kraliçenin dokunuşu ile bambaşka bir boyuta geçmiştir.

Mektup ise bu hikâyeden etkilenenler için hâlâ bugünkü adı “Pizzeria Brandi” olan pizza dükkânının camında sergilenmeye devam etmektedir.

Pizza Hakkında 15 İlginç Bilgi

-“Pizza” kelimesi bin yıl öncesinde ilk defa Latin bir metinde geçmiştir. Köken olarak Latince olan Picea kelimesinden gelmektedir. Picea, kabuğun ateşle karartılması demektir.

-İtalya’da doğduğu bilinen pizza, daha sonrasında Amerika halkı ile bütünleşmiştir. Hatta Amerika halkı arasında öylesine sevilmektedir ki her yılın ekim ayını “Pizza Ayı” olarak ilan edip kutlamaktadırlar. Yani bir gün bile değil, kocaman bir ayı pizza dolu geçirmektedirler. Pizza sevenler olarak her yılın ekim ayında Amerika’ya mı uçsak, ne dersiniz?

-İlk pizza siparişi, bir bilgisayar tarafından 1974 yılında yapılmıştır. ABD’nin Yapay Dil Laboratuvarı, “konuşan bilgisayarını” bir pizza dükkanından sosisli pizza sipariş ederek test etmiş ve başarılı olmuştur.

-Dünya çapında en fazla pizza tüketilen zaman dilimi, cumartesi gecesidir. Bu da pizzanın kutlama yemeği haline getirildiğine küçük bir ispat sayılabilir, ne dersiniz?

pizza

– Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre pizzanın en fazla yendiği dönemler ise sırasıyla Noel dönemi, Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve Super Bowl olmaktadır. Türkiye’de ise pizzanın en fazla yendiği dönemler, derbi zamanları olmaktadır.

-Şimdiye kadar yapılan en büyük pizza; Norwood Pick’n Pay isimli hipermarkette yapılmıştır. Bu pizza; tam 37 metre genişliğine, 900 kilo sos ve 1800 kilo peynire sahipti.

-Şimdiye kadar yapılan en uzun pizza teslimatı; Cape Town, Güney Afrika’dan Sydney, Avustralya’ya yapılmıştır.

-Şimdiye kadar yapılan en pahalı pizza, Domenico Crolla tarafından yapıldı.

-ABD’de yılda yaklaşık 3 milyar pizza satılmakta, her bir Amerikalı yılda yaklaşık 46 pizza dilimi yemektedir.

-Pizzanın ana maddesi olan Mozzarella peyniri, Birleşik Devletlerde İtalyan peynir üretiminin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

-Kadınlar, pizzalarında sebze kullanılmasını erkeklere oranla iki kat daha fazla tercih etmektedir. Tabii, bunu sevdikleri için mi, zorunlu oldukları için mi tercih ediyorlar; tartışılır.

-Alexandre Dumas, Napoli’ye seyahatinde Napolili fakirlerin yazın karpuz, kışın ise pizza dışında bir şey yemediklerini görmüştür. Gayet lezzetli bir beslenme şekli sanki, ne dersiniz?

pizza-tarifi

-Birçok Hollywood ünlüsü iş yaşamlarına pizza satarak başlamışlardır. Stephen Baldwin ve Bill Murray bu isimlerden en iyi örneklerdendir.

-Günümüze kadar çekilen pizza temalı tek süper kahraman filmi, 2011 yılında vizyona giren Pizza Man’dır. Ettiğiniz güzel bir pizza siparişine Pizza Man filmi iyi bir şekilde eşlik edebilir, bizden önermesi.

-ABD’nin Philadelphia eyaletinde yer alan Pizza Brain (Pizza Beyin) isimli pizza müzesi, dünyanın en büyük pizza hatıra koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Tüm pizza sevenlerin ziyaret edip kendini mutlu etme sebebi yarattığı müzeye umarız yolunuz bir gün düşer.