Plastik Ürünlerin Altındaki Kodlar Ne Anlama Gelir?

Yoğurt, su, ayran, çay… Günlük hayatımızda tükettiğimiz tüm besinlerin içinde yer aldığı plastik kaplar, âdeta hayatımızın bir parçası. Plastik kullanımı, hayatımızı çoğu zaman kolaylaştırsa da plastiklerin sağlıklı olup olmadığı tartışma konuları arasında. Bazılarımız plastiklerin hayatımıza kattığı zarardan tamamen habersiz, bazılarımız ise buna dikkat ediyor. Peki plastiklerin zararlı olup olmadığını nasıl anlarız? Dikkat ettiniz mi bilemeyiz ama plastik kaplarda tıpkı yumurta kabuklarında olduğu gibi birtakım kodlar yer alıyor ve bu kodlar o plastiğin zararlı olup olmadığını bize söylüyor. Nasıl mı? İşte plastiklerin üzerinde yer alan kodlar ve anlamları hakkında detaylar:

  • 1 Numaralı Pet ya da Pete

Bu kodlar, plastiğin polietilen içerdiği anlamına gelir. Polietilenli plastikler; en fazla kullanılan plastikler arasında yer alır. Su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konulduğu şişelerde 1 numaralı kod yer alır. Genelde tek kullanımlar için uygundur. Zararsızdır; ancak bu koda sahip plastikler tekrar doldurulup kullanıldığında ise çeşitli kimyasalların oluşmasına ve vücuttaki hormon dengelerinin bozulmasına neden olabiliyor.

plastik-nuramalari

  • 2 Numaralı HDP ya da HDPE

Bu kodlar, plastiğin polietilen içerdiği anlamına gelir. Süt, deterjan, yağ muhafazaları, oyuncak ve plastik torbaların yapımında kullanılan bu grup, suya herhangi bir kimyasal karıştırmaz. Bu özelliği sayesinde su için en ideal plastik çeşitleri arasında yer alır. Bu kodların yer aldığı plastikler sağlığa zarar vermez.

urun-kodlari

  • 3 Numaralı PVC ya da V

Bu kodlar, plastiğin polivenil klorid içerdiği anlamına gelir. Bu plastikler genelde yiyecek kapları, streç folyo, dış mekân eşyaları, plastik zemin malzemelerinde, oyuncak yapımlarında, duş perdelerinde ve plastik ambalajlarda kullanılır. Sağlığa zararlı bir plastik olduğu için şişe yapımında kullanmaya uygun görülmez.

plastik-urunlere-verilen-kodlar

  • 4 Numaralı LDPE

Bu kodlar, plastiğin az yoğunlukta polietilen içerdiğini gösterir. Genellikle kuru temizleme, çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur. Suya herhangi bir kimyasal karıştırmıyor olsa da gıdalara karıştırma ihtimaline sahiptir. Bu nedenle bu kodun yer aldığı gıda paketlerine dikkat etmeli ve onları tercih etmemelisiniz.

plastikurunkodlari

  • 5 Numaralı PP

En güvenilir plastik grupları arasında yer alır. Sert, aynı zamanda hafiftir. Isıtıldığında erimediği için bulaşık makinesinde yıkayamaya ve mikrodalgada kullanılmaya müsaittir. Bu özellikleri sayesinde korumakla görevli olduğu gıdalar için epey güvenilir olur. Aynı zamanda korumaya çalıştığı gıdalarda yağlanma ya da rutubetlenme gibi olumsuz durumları da önler.

plastikurun

  • 6 Numaralı PS

Bu kodlar, plastiğin polistiren içerdiği anlamına gelir. Ucuz ve hafif bir plastik türüdür ve sağlığa zararlıdır. Genel olarak yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi kullan-at tarzı birçok eşyada kullanılır. Özellikle ısındığı zaman kanserojen risk oluşumu taşıdığı için oldukça tehlikelidir.

plastik-urun

  • 7 Numaralı PC

Bu koda sahip olan plastikler genel olarak yemek saklama kaplarında, bazı pet şişelerde, sporcu su şişelerinde, biberonlarda kullanılmaktadır. Geri dönüşüme uygun olmadığı için doğaya, besinlere kimyasal karıştırma ihtimali olduğu için sağlığa oldukça zararlıdır.