Rüya Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek

Rüya ile ilgili bu zamana kadar yapılan pek çok bilimsel çalışma var ve bilim insanları hala bu konu ile ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Yine de uyku sırasında beynimizin içinde neler olup bittiğini hala tam olarak öğrenebilmiş değiliz. Bu zamana kadar yapılan araştırmaların sonuçları ise oldukça ilgi çekici.

ruyalar

1) Rüyanızda görüp, tanımadığınızı düşündüğünüz insanları aslında bir yerlerde görmüştünüz! Çünkü çok fazla yeteneğe sahip olan ve yaratıcılık konusunda sınır tanımayan insan beyni, ne yazık ki olmayan insan imajları yaratma konusunda başarısız. Yani rüyalarınızda gördüğünüz yabancılar aslında daha önceden yüzlerini görmüş olduğunuz fakat unuttuğunuz kişiler. Rüyanızdaki bu kişi çocukluğunuzda gördüğünüz bir postacı bile olabilir. Çünkü rüyalar bilinçaltımıza açılan bir kapı ve bilinçaltımız çok geniş bir oyuncu kadrosuna sahip.

ruya

2) Yakın zamanda rüyalarımızı “youtube”a yüklememiz mümkün olabilir! Berkeley üniversitesinde yapılan bir çalışma bu konuda büyük aşamalar kaydetmiş durumda. Çalışmanın sahipleri şimdiden beyin dalgalarından faydalanarak somut görüntüler elde etmeye başladı. Yakın zamanda aynı sistem uyku sırasında uygulanarak beynin yaydığı dalgalar ile rüyaları görüntülemek mümkün olacak. Yapılan bu dev buluş en çok da felçli hastaların ya da konuşma sıkıntısı çeken kişilerin hayatını kolaylaştıracak gibi görünüyor.

uyku

3) Standart bir insan yılda ortalama 1460 ve 2190 arasında rüya görüyor. Bu da gecede 4 defa rüya görmek demek. Ben hiç rüya görmem diyenlerdenseniz bir daha düşünün! Çünkü görülen rüyaların %95-99’u ne yazık ki unutuluyor. Tıpkı gün içinde yapıp unuttuğunuz, ayakkabı giydiğiniz anlar, diş fırçaladığınız anları da içeren pek çok eylem gibi.

migrostvblog_uykumolasi_v1_200617

4) Rüyalarınızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz! Bunun tek yolu, o an rüyada olduğunuzu algılayabilmek. İnsanlar rüyalarında okuma eylemi gerçekleştiremezler. Bu sebeple rüyada olduğunuzdan emin olmadığınız anlarda bir şeyler okumaya çalışın. Rüyaları kontrol etmeye başladığınızda ne yapacağınızı tercih etmek size kalacak. Kabuslar yerine, ne hayal ediyorsanız onu göreceksiniz. Bu en sevdiğiniz pastayı yemek ya da uçmak bile olabilir.

Uyku Saatleri

5) Ya da size bunu bir cihaz yaptırır! REM Dreamer adlı bir maske sayesinde uyku sırasında gerçeklik ve rüya arasındaki ayırımı yapmanın mümkün olduğu iddia ediliyor. Bir çeşit uyku maskesi olan bu alet, iddiasına göre kızıl ötesi ışınları sayesinde aslında uykuda olduğunuzu algılamanızı sağlıyor. Söylenene göre herkeste işe yaramayan bu alet, kaç defa rüya gördüğünüzün verisini de tutuyor.

Uyku

6) Rüya gördüğünüz anlarda vücudunuz felç geçirir. Uykunun ilk 90 dakikası hafif uykudan derin uykuya geçilen döngülerden oluşur. Daha sonra vücut REM evresine geçer. Rüyaların görüldüğü an da işte bu REM evresidir. REM uykusu boyunca vücuttaki geniş kaslar ve hücreler arasında iletişimi sağlayan bazı temel nörotransmitterlar çalışmayı bırakır.

uyku

6) Dahi ressam Salvador Dali, uykuya daldığı sırada kendini uyandırıp, gördüğü imajları sürreal çalışmalara dökme yeteneğine sahipti. Sürrealizmin babası sayılan ressamın en önemli eserlerini bu şekilde ortaya çıkardığı söyleniyor. Onun yaptığı şey bilinçaltındaki imgeleri bilinçüstüne çıkarabilmek olarak adlandırılıyor. Ünlü ressam bu sayede çok sayıda rüya gibi tabloya sahip.

rüya_Tabirleri

7) 2008 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre insanların %12’si siyah beyaz rüya görüyor. Bu kişiler çoğunlukla 55 yaş üzeri erkek ve kadınlardan oluşuyor. Aynı çalışmada 25 yaş altı kişilerde neredeyse hiç siyah beyaz rüya bulgusuna rastlanmamış. Sebebi ise televizyonların siyah beyaz dönemden renkli döneme geçiş yapmış olması olarak düşünülüyor.