Havuzdan Önce Bi’ Düşünün: Saçları Klordan Korumanın Basit Ama Etkili 5 Yolu

Havuzu seviyorsunuz anladık da gelin bunları saçınıza anlatın bakalım. Hele ki boyalıysa, artık gökkuşağının bilmem kaç tonu saçınızda anında görüntü! Peki klorun saçlarınızı yıpratmasını nasıl önlersiniz? Sizin için araştırdık.

1- Havuza girmeden önce saçlarınızı ıslatırsanız, saçınızın klor çekmesini önlemiş olursunuz; ıslak saçta klor durmaz gibi iddialı konuşamasak da uğrayacağınız zararı önemli ölçüde hafifletir.

sac-kurulama

2- Havuzdan çıktıktan sonra saçlarınıza güneş koruyucu sprey sıkın. Evet kulağa ilginç gelse de sadece cilt için değil artık piyasada saç içinde satılan UV filtreli ürünler bulabilmek mümkün.

sac-spreyi

3- Havuzdan çıktınız, duşunuzu aldınız. Eğer hemen saç uçlarınıza diplere gelmeyecek şekilde Hindistan cevizi yağı sürerseniz, hasarı önemli ölçüde önlersiniz. Çünkü ‘jet bakım’ denince akla ilk gelenlerden biri bu özel yağ. Farklı kullanımlarını şurada kaleme almıştık hatta.

hindistan-cevizi-yaginin-faydalari

4- Eğer imkanınız varsa havuzdan sonra saçlarınızı saf zeytinyağlı sabun ile durularsanız hem yumuşacık olacak hem de klordan arınacaktır.

zeytinyağı

5- Gündüzün yanı sıra akşam bakımını da ihmal etmeyin. Uzmanlara göre saçı her gün şampuanlamak saçın nem dengesini bozuyor. Bunun yerine, şampuan kullanmadığınız günlerde saç kremi kullanın. En azından pırıl pırıl olacaktır 🙂

sac-bakimi