Saçlarınızın Kolay Taranması için 6 İpucu

Uzun ya da kısa, kıvırcık ya da düz; hangi saç tipine sahip olursanız olun tarama esnasında zorluk yaşamanız muhtemeldir. Saçlarınızın iyice karışıp taramayı zorlaştırması ve koparak dökülmesi, sizin için de önemli bir problemse yazımızın içeriğinden faydalanabilirsiniz. İşte saçlarınızın kolay taranması için etkili 6 ipucu…

  1. 1-Uçlardan Başlayın

Saçlarınız son derece karışık görünüyor olsa da sizi bu durumdan kurtarabilecek, oldukça basit bir yöntem var. Saçlarınızı taramaya diplerinden başlamak yerine uçlarından başlayarak işinizi önemli ölçüde kolaylaştırmak mümkün. Bu yöntem sayesinde saçlarınızın koparak dökülmesini ve canınızın acımasını önleyerek saçlarınızın kolayca taranmasını sağlayabilirsiniz.

  1. 2-Duş Öncesinde ve Sonrasında Tarayın

Özellikle kıvırcık ve çok gür saçlara sahipseniz yıkama esnasında saçlarınızın çok fazla karışma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle iyi bir önlem alabilmek için banyoya girmeden saçlarınızı tarayabilir, ıslatma ve şampuanlama aşamasına daha sonrasında geçebilirsiniz. Aynı şekilde, yıkadığınız saçları havluya sarmadan önce, henüz ıslakken tarayıp nemini daha sonra alabilirsiniz.

  1. 3-Bakım Kremi ya da Sprey Uygulayın

Su ve şampuan ile çözebileceğiniz bir saç karışıklığına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız iyi bir bakım kremi edinmenizin tam sırası olabilir. Duş sırasında ya da sonrasında uygulanabilen, saç tipinize en uygun olan bakım kremi ya da sprey ile tarama aşamasını kolaylaştırabilir, aynı zamanda saçlarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. 4-Sakin Davranın

Taranarak bir türlü açılmayan saçlar, doğal olarak sinirlenmenize neden olabilir ancak sakinliğinizi korumakta fayda var. Acele ve özensiz bir şekilde yapacağınız tarama, saçlarınızın açılmasına yardımcı olmak yerine onların kopmasına ve kırılmasına neden olur. Eğer böyle bir durum yaşamak istemiyorsanız sakinliğinizi mutlaka koruyun.

  1. 5-Uygun Bir Tarak Edinin

İyi bir tarama için etkili olacak en iyi yöntem elbette ki doğru bir tarağa sahip olmaktır. Tahta ya da kauçuk malzemeden yapılmış, geniş bir gövdeye sahip taraklar ile saçlarınızı hem daha kolay tarayabilir hem de saçlarınızın elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

  1. 6-Tutamlara Ayırın

Madem ki zor taranan saçlarınız var, işinizi kolaylaştırmak için küçük bir kuaförcülük oyununa ne dersiniz? Fön ya da saç yapımı sırasında toka yardımıyla tutamlara ayrılan saçların kuaförünüzün işini nasıl kolaylaştırdığını bir düşünün. Saçlarınızın hepsini aynı anda taramaya çalışarak işinizi zorlaştırmak yerine ayrı ayrı tutamlar haline getirerek taramayı deneyebilir, çok daha kolay bir tarama aşamasına kavuşabilirsiniz.