Sadece Şaka Malzemesi Değil: Muzun Kabuğunun Şaşırtıcı Faydaları Var!

Muz kabuğu deyince aklımızda; tepe taklak olan şaka zedeler, hunharca gülen şakacılar ya da pusuya yatmış ‘az sonra çok eğleneceğiz’ bakışlı zalimler canlanıyor olabilir. E neticede en iyi şaka malzemelerinden biri muz kabuğu. Düşenin dostunun olup olmadığının da en büyük sınavı 🙂 Bugün sizler için muz kabuğunun bilinmeyen dünyasına indik. Kabuk deyip geçmeyin, meğer çok faydası varmış.

 1- Kolesterolü Düşürür!

Muz kabuğunda lif ne arar demeyin, varmış! Kabuktaki faydalı lif de kolesterolünüze olumlu etki ediyor ve denge sağlayarak kolesterol dostu bir enzim haline geliyor.

muz

2- İçi Mutlu Dışı Daha Mutlu!

Muzun ‘mutlu etme’ etkisi malum ama kabuğunda da aynı etki olduğunu bilmiyordur doğrusu. Şu meşhur serotonin muzun kabuğunda da var.

muz-cover

 3- Uyku Sorunu Çekiyorsanız!

Eğer uyku sorunu çekiyorsanız, muzu kabuğuyla yemeyi deneyin! Kabuğu, vücudunuzu rahatlatacak ve uykuya olan geçişinizi hızlandıracaktır.

agacta-muz

4- Bel Ölçünüzü Daraltır!

İçlerinde bizi en şaşırtan madde. Muzun  kendisi kalorili bir meyve ancak kabuğu zayıflamaya yardımcı olacak kadar tezat. Araştırmalara göre muz kabuğu özellikle bel bölgesindeki yağlanmalara iyi geliyormuş; kilo vermemiz üzerinde de olumlu etkisi varmış.

muz

 5- Göz Sağlığınıza İyi Gelir!

Bakışınızı keskinleştirmesinin altında yatan madde ‘lutien’. Bu madde sayesinde göz sağlığınız korunur, daha net görüşler gerçek olur!

Bugün dışını ele aldık ama geçenlerde içini de konuşmuştuk hatırlarsanız. Şu yazımızda da muza dair tüm bilinmeyenler bekliyor sizi.