Sarısını Herkes Bilir Mor Patatesle Tanışın

“Haşlaması, kızartması, fırınlaması gibi her hali ile bayıldığımız patatesler ne renktir?” diye sorsak hepinizden “sarı” cevabını alırız. Haklısınızdır da ancak yazımızın devamında genel bilinen çeşidinin yanı sıra bu kez mor olan patatese yer verip sizi onunla tanıştırmak istedik. Belki de en az sarısı kadar mor patates de size kendini sevdirebilir ne dersiniz? İşte mor patates hakkında merak edilenler…

  • Mor Patates Nedir?

Tatlı patates ailesinden olan bu patates türü, koyu ve mor renkteki kabuğuyla oldukça sıra dışı ve dikkat çeken bir seçenektir. Sarı patates ve pancarın karışımını andıran bir lezzete sahiptir.

  • Sarı Patatesten Farkı Nedir?

Mor patates ile sarı patates arasında sadece bir renk farkı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Mor patates, sarı patatese göre çok daha yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Sarı patatesin aksine sindirimin düzenlenmesine yardımcı olarak kilo aldırmayan bir özelliği mevcuttur.

  • Mor Patates Nasıl Kullanılır?

Mor patates; genel olarak salata ve hamur işleri yapımında kullanılarak renkli sonuçlar elde edilir. Oldukça besleyici bir içeriğe sahiptir. Kızartma ya da çiğ yenmesi yerine fırınlama ya da haşlama yöntemi ile pişirilmesi daha uygundur.

  • Mor Patatesin Faydaları Nelerdir?

Rengi ile büyüleyen mor patates, lezzeti ile de şifa verir. İşte mor patatesin 5 müthiş faydası:

  • Karbonhidrat, C vitamini, folik asit, potasyum ve demir gibi değerler açısından epey zengin bir seçenek olduğundan özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda faydalıdır. Düzenli olarak mor patates tüketerek çeşitli hastalıklardan korunmak mümkündür.
  • Farklı rengi sayesinde yemeklerinize hoş ve etkileyici bir sunum kazandırır.
  • İçerisindeki potasyum ve magnezyum sayesinde kasları gevşetme özelliğine sahiptir. Özellikle adet dönemi gibi süreçlerde tüketildiğinde ağrı ve krampların azalmasına yardımcı olur.
  • İçerisindeki antioksidanlar ve anthocynanin sayesinde beyin nöronlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve güçlü hafızanın korunmasına yardımcı olur.
  • Bir diğer ismi “tatlı patates” olsa da mor patates, diyabet hastaları için sağlıklı bir seçenektir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak diyabet hastalarına şifa verir.