Sesinizi İyi Kullanmanın 6 Yolu

Günlük hayatınızda iletişim kurduğunuz insanlar üzerinde etkili olabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu konuda özenli bir dış görünüş ne kadar önemliyse konuşmanızı etkili bir şekilde yapabilmek için kullandığınız ses tonu da o denli önemlidir. Sesinizi gelişigüzel kullanmak yerine belirli noktalara dikkat ederek daha etkili hale getirmek mümkündür. Peki nedir o noktalar? Sesinizi iyi kullanmanızı sağlayacak önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz, işte detaylar…

 

  • 1.Su İçin

 

Önemli bir konuşma yapacaksanız, iş durumunuzu etkileyecek bir sunum yapmaya hazırlanıyorsanız heyecan ya da fazla efordan boğazınızın kuruyup sesinizi etkileyebileceğini düşünerek kahve, sigara gibi sesinizi olumsuz yönde etkileyecek alışkınlıklar yerine bolca su için. Bu sayede sesinizi iyi kullanmak için doğru bir destekte bulunabilirsiniz.

 

  • 2.Duruşunuzu Belirleyin

 

Daha etkili ve canlı bir sese sahip olmanın yolu, iyi bir vücut duruşundan geçer. Kambur bir vücut duruşu yerine kendinizden emin bir duruş sergileyerek sesinizi doğrudan etkilemeniz mümkündür.

 

  • 3.Doğal Olun

 

Sesinizi iyi kullanmanız gereken bir görüşme yapacak, bir etkinliğe katılacaksanız aşırı heyecanlı olmamaya çalışın. Heyecanınızı dindirmek için her zamanki doğal halinizi takının ve her zamanki konuşmalarınızda nasıl ki bolca jest ve mimik kullanıyorsanız bu zamanlarda da kullanmaya dikkat edin. Bu sayede sesinizin doğal çıkmasını sağlayabilir ve dolayısıyla sizi dinleyen insanlarda daha büyük bir etki yaratabilirsiniz.

 

  • 4.Nefes Alın

 

Öyle heyecanlı konuşmalar gerçekleştireceksiniz ki nefes almayı bile unutabileceksiniz, desek hiç de abartmış olmayız. O halde buna hazırlıklı olup konuşma sırasında nefes almayı kendinize hatırlatmayı, gerekirse yazılı metinlere nefes alacağınız yerleri işaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Düzenli nefes alarak ses tonunuzun gergin çıkmasını önleyebilir, daha canlı ve etkili bir konuşma yapabilirsiniz.

 

  • 5.Diyafram Çalışmaları Yapın

 

İyi bir ses tonuna sahip olup etkili bir konuşma yapabilmenin en önemli yolu, diyafram nefesinizi verimli kullanabilmekten geçer. Ne kadar geniş bir diyaframınız varsa o kadar duraksamadan ve kelimeleri daha rahat bir şekilde telaffuz edebildiğiniz bir konuşma yapabilirsiniz. Bunun için çeşitli diyafram genişletme çalışmalarını uygulayabilir, sesinizi doğrudan daha iyi yönetmenin yöntemini bulabilirsiniz.

 

  • 6.Okuma Çalışmaları Yapın

 

Sesinizi iyi kullanamadığınızı düşünüyorsanız faydalanacağınız basit yöntemlerden biri de sesli bir şekilde okuma yapmaktır. Her gün düzenli olarak kitap ya da bir gazete haberini okumak gibi bir görev edinin kendinize. Bu okumaları yaparken gerekli vurgu ve tonlamalara dikkat etmeyi unutmayın. Bu sayede günlük hayatınızda sesinizi giderek daha etkili ve doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.