Siber Saldırı Nedir? Nasıl Korunabilirsiniz?

Teknolojinin hızla ilerlemesi sayesinde birçok günlük işimizi bırakın dışarı çıkmayı, koltuğumuzdan bile kıpırdamadan halledebilir olduk. Bu durumda teknoloji kaynaklı saldırıların da oluşması, çağın kaçınılmaz gerçeklerinden biri haline geldi. Peki nasıl?

Siber saldırı dediğimiz kavram; bilgisayar ve internet kullanımında profesyonel olan kişilerce polis, devlet, şahıs, firma gibi hizmetlerde kullanılan, önemi yüksek bilgisayarlara ya da sitelere zarar vermek için saldırılar gerçekleştirilip hayati derecedeki bilgilerin ele geçirilmeye çalışılmasıdır. Bu teknolojik saldırılar, tıpkı bir insan vücudunu savunmasız bırakarak ölüme terk etmek gibi bilgisayarlardaki tüm önemli bilgileri ele geçirip hizmetindeki firmaları ya da kişileri çökertmeyi hedefliyor. Peki, hangi önlemleri alabilir ve siber saldırıdan korunabilirsiniz?

1. Anti Virüs Programı Kullanın

Onların kötü niyetleri varsa sizin de iyi bir anti virüs programınız olmasın mı? Bazıları ücretsiz, bazıları ücretli olmak üzere birçok anti virüs programından sizin için en uygun olanı seçin ve güvenli bir şekilde internet kullanın.

bilgisayar-sarji

2. Oturum Kapatın

Birçoğumuz kullandığımız sosyal medya hesaplarına hep aynı bilgisayardan giriyor, dolayısı ile “beni hatırla” seçeneği çok cazip geliyor. Bizi her seferinde kullanıcı adı ve şifre yazmaktan kurtaran bu pratik yol, siber saldırılar peşinde koşan kötü niyetliler için açık bir adres niteliğindedir. Bu nedenle her ne kadar pratik olmasa da hesabınızda gezinip işinizi bitirdikten sonra mutlaka oturumunuzu kapatmayı seçin. Böylece siber saldırılardan büyük ölçüde korunmuş olacaksınız.

bilgisayar-kullananlar

3. Farklı Şifreler Belirleyin

Şifre hatırlamak çoğu zaman zorlayıcı olduğu için kullandığımız her hesap için aynı şifreyi belirlemeyi tercih edebiliriz; ancak bu son derece yanlış bir tutumdur. Aynı şifreler yerine her hesabınız için farklı, zor ve uzun şifreler belirlemek siber saldırılara karşı en iyi korunma yöntemlerinden biridir.

bilgisayarla-calisan

4. Ücretsiz Wİ-Fİ Kullanmayın

Kafeler, restoranlar, alışveriş merkezleri ve belediyelerin büyük bir çoğunluğu artık ücretsiz internet servisi sunmaktadır. Bu son derece cazip gelse de siber saldırılara açık, güvensiz bir yoldur. Çok ihtiyacınız olmadığı sürece kendi internetinizden çıkıp ücretsiz olanını tercih etmeyin.

bilgisayara-bakmak

5. Flash Sürücülere Dikkat Edin

Flash sürücüler, veri depolama ve taşıma için büyük kolaylık sağlayan ürünlerdir; ancak gerekli önlemler alınmadığında son derece tehlikeli oldukları unutulmamalıdır. Flash sürücüler, virüslerin, kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza yerleşip yayılmasına olanak tanıyabilir. Yani, kullanacağınız flash sürücülerin daha önce kimlerin elinden geçtiğini iyi düşünmeyi ihmal etmeyin.

bilgisayar-kullanimi

6. Her Yere Tıklamayın

Bazen tanımadığınız hesaplardan anlamsız mailler ya da mesajlar alabilirsiniz. Bu maillerde ya da mesajlarda yer alan “Sana bir sürprizimiz var!” “Bedava dakika kazandın!” gibi cezbedici cümlelere kanıp sakın ola verilen linklere tıklamayın. Hiç şüphe uyandırmayıp gayet sempatik görünen birçok davet sonucunda siber saldırılara uğrayabileceğinizi unutmayın.

bilgisayar

7. Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

İnternet ortamında zaten yeterince izlendiğimiz bir gerçek, bari özel hesaplarınızın gizliliğini sadece tanıyıp güvendiğiniz kişilerle sınırlı tutmaya özen gösterin. Böylece siber saldırılardan korunmuş olun.

bilgisayarvesaglik

8. Davetleri Kabul Etmeyin

Hesaplarınız üzerinden, tanımadığınız kişilerden gelen hiçbir daveti, hatta tanıdığınız kişilerden gelen her daveti kabul etmeyin. Gördüğünüz her detayın güvenilirliğini sorgulayın.