Sinameki Otu Hakkında 6 Bilgi

Bu zamana kadar adını sıkça duyduğunuz bir bitki olan sinameki otunu bu yazımızda daha yakından tanımaya ne dersiniz? Sinameki otu nedir, nelere iyi gelir, kimler tüketebilir, faydaları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını bulabilmek için buyurun yazımızın detaylarına…

1- Nerede Yetiştirilir?

Sinameki otunun anavatanı Hindistan ve Afrika olarak bilinse de dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetiştirilebilen bir ottur. Farklı türlere sahip olan sinameki otu, ülkemizde de Güney Akdeniz ve Ege’de yetişmektedir. Sağlık için faydalı olduğundan tarihte birçok doktor tarafından kullanıldığı görülmüştür.

2- Sinameki Otunun Faydaları Nelerdir?

Sinameki otunun doğru zaman ve miktarlarda kullanıldığında görülecek faydaları şu şekildedir:

  • Sinameki otunun en belirgin faydası, sindirim sürecini hızlandırarak kabızlığı yok etmesi ve vücutta biriken ödemlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Bu sayede kişinin rahat hissetmesini sağlar.
  • İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağırsak kurtlarından kurtulmaya yardımcıdır. Bu özelliği ile bağırsak sağlığının korunmasında iyi bir takviyedir.
  • İyi bir antioksidandır. Vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasında önemli bir görev üstlenir.
  • Vücudunuzda oluşan iltihapların kurumasını sağlar, yeni iltihaplanmaların oluşmasını engeller.
  • Merhem ve kremlerin içerisinde bulunduğunda egzama gibi cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

4- Sinameki Otunun Zararları Nelerdir?

Sinameki otunun aşırı ve yanlış kullanımda görülecek bazı zararları şu şekildedir:

  • Çoğunlukla kabızlık probleminden kurtulmak için kullanılsa da sık ya da uzun süreli kullanımlarda aksi bir etki göstererek bağırsak işlevinin kaybolmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Yani sinameki otu sayesinde daha iyi çalışan bağırsaklarla geçici kabızlıktan kurtulmak isterken kalıcı bir sendroma neden olabilirsiniz.
  • Uzun ve yanlış kullanım sonucunda bağırsakların zarar görmesine veya delinmesine neden olabilir.
  • Bağırsaklardaki zararlı bakterileri yok ettiği gibi aşırı kullanımda yararlı bakterilerin de yok olmasına neden olarak bağırsak sağlığını bozabilir.

5- Kimler Tüketmemelidir?

Faydası olan birçok besin gibi sinameki otu da aşırı dozda kullanıldığında mide, bağırsak ya da böbrek gibi organlar için tehlikeli hale gelebilen bir bitki olabilmektedir. Bu nedenle özellikle hamileler ve emzirme döneminde olan anneler için, potasyum eksiliği yaşayanlar için, 12 yaş altı çocuklar için kullanılması önerilmemektedir. Eğer ki sinameki otu kullanma ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

6- Sinameki Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Sinameki otunun faydalarından yararlanmak için en sık başvurulan yöntem çayını içmektir. Eğer siz de sadece sinameki otu çayını ya da içerisinde sinameki bulunan çeşitli bitki çaylarını tüketmek istiyorsanız haftada en fazla 2 adet tüketmeye ve aşırı miktarlardan kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

7- Sinameki Otu Nerelerde Bulunabilir?

Sinameki otunun faydalarından yararlanmak istiyorsanız onu bulabileceğiniz noktalar oldukça basit. Sinameki otunu aktarlarda, bazı marketlerde ve bitkisel ürün satan internet sitelerinden kolayca temin edebilirsiniz.