Şinitzel Hazırlarken Yapılan 5 Büyük Hata

Bu nefis yemeği, hatasız yapıp tadına varmalı diye, şinitzel hazırlarken yapılan hataları sıraladık.

1. Dışarıda şinitzel söylediğimizde genellikle kızarmış, çıtır çıtır, altın renkli olarak gelir ve kolay bir biçimde parçalarına ayırabiliriz. Fakat iyi bir şnitzel kolay bir şekilde parçalanamaz. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken şey, şnitzeli bitkisel yağda kızartıldıktan sonra, üstüne kağıt havlu ile bastırıp yağını kurutmaktır.

shutterstock_692909599

2. Bir şnitzeli öldürmenin en kolay yolu üstüne fazla peynir ve domates koymaktır. Şnitzel’in en iyi arkadaşı limon ve tuzdur. Yapacağınız gereksiz eklemeler yemeğinizi mahvetmek için yeterli olacaktır.

3. Yapılan başka bir hata da, tavuğun ince dilimlenmemesidir. Şnitzel kalın olmaz. Eğer tek bir tavuk göğsü kullanıyorsanız, yatay bir şekilde dörde kesin. Lokantalarda şnitzelin tabaktan taşacak kadar büyük gelmesi gibi herkes tarafından bilinen ama hiç dile getirilmeyen bir kural vardır. Oysaki iyi bir şnitzel ekmek dilimi kadar olur. Tabak kadar değil.

4. Şnitzelin dünyanın en sağlıklı yemeği olmadığını biliyoruz. Bu yüzden dengeyi sağlamak çok önemlidir. Yanında patates kızartması yerine güzel bir limon sosu ile salata servis etmelisiniz.

5. Kullandığınız galeta ununa çok dikkat edin, içinde birçok katkı maddesi bulunduğu için mümkün ise en doğal olanını almaya çalışın ve karışımı hazırlarken maydanoz veya limon, biber gibi şeyler eklemeyin. Bırakın şinitzel kendi tadını versin. Artık mükemmel bir şinitzel yapmak için hazırsınız, mutfağa geçin ve deneyin. Herkese afiyet olsun!