Sodalı Ayranın 6 Faydası

Sindirime yardımcı soda ile yemeklerin en leziz eşlikçisi birbirine karışıp bedeninize şifa veren bir içecek haline geliyor. Yazımızın devamında sodalı ayranın ne gibi faydaları olduğunu görebilir, bundan sonra sodalı ayranı daha düzenli olarak tüketebilirsiniz. İşte sodalı ayranın 6 faydası…

Kalsiyum deposu ayran Migros’ta! Hemen satın almak için tıklayın!

 

1.Mineral Kaynağıdır

Sıcak yaz günlerinde sıkça terlediğinizde vücudunuzda yoğun miktarda mineral kaybı yaşanır. Sodalı ayran, kaybettiğiniz mineral miktarını geri kazanmanıza yardımcı bir seçenektir. Siz de her gün 1 bardak sodalı ayran içerek vücudunuzun ihtiyacı olan günlük mineral miktarını karşılayabilir, daha dinç hissedebilirsiniz.

2.Sindirim Sürecini Rahatlatır

Kabızlık gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız sodalı ayran size şifa olabilir. Yemekten sonra ya da yemek sırasında bir bardak sodalı ayran tüketerek sindirim sürecini hızlandırabilir, şişkinlik ve ağrı gibi çeşitli mide problemlerinin önüne geçerek daha iyi hissedebilirsiniz.

3.Ödem Atmaya Yardımcıdır

Yanlış beslenme, hareketsizlik gibi nedenlerden zamanla vücutta yoğun miktarda ödem birikebilir. Organların çalışmasına olumsuz yönde etki eden ödem birikmesinden sodalı ayran tüketerek kurtulmak mümkündür. Bitki çayı, detoks suları gibi seçeneklerden memnun kalmadıysanız vücudunuzdaki ödemlerden kurtulmak için bir de sodalı ayran içmeyi deneyebilir, hafifleyebilirsiniz.

4.Zayıflamaya Yardımcı Olur

Ödem atmaya yardımcı olan özelliğiyle bilinen sodalı ayran aynı zamanda yağ yakımını hızlandıran ve uzun süre tok kalmaya yardımcı olan bir içecektir. Özellikle diyet listelerinde sıkça yer verildiğinde kişinin daha kolay bir zayıflama süreci geçirmesine katkıda bulunur.

5.Kalsiyum Kaynağıdır

Sodalı ayran yapımında kullanılan yoğurt sayesinde iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Vücudun hem mineral hem de kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan sodalı ayran, özellikle sporcu beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Siz de düzenli olarak sodalı ayran tüketmeyi seçerseniz, edineceğiniz kalsiyum miktarı sayesinde bağışıklık sisteminizin ve iskelet sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.